more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: wizyta Andrzeja Dudy w USA nie będzie tylko "wizerunkowa"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 06:34
Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki zapowiedział, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA przyniesie konkretne rezultaty. Przedstawiciel polskiego MSZ przebywa w Waszyngtonie, gdzie prowadził rozmowy w ramach tak zwanego dialogu strategicznego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Audio
  • Bartosz Cichocki o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki
Wiceszef MSZ Bartosz CichockiFoto: Bartosz Cichocki/Twitter

Bartosz Cichocki był bardzo zadowolony z przebiegu rozmów w Departamencie Stanu. - Rezultaty przeszły nasze oczekiwania - oświadczył wiceminister. Wiceszef polskiej dyplomacji powiedział, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie okazją do ogłoszenia istotnego postępu we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy polsko-amerykańskiej.

- To nie będzie wizyta wizerunkowa - zaznaczył. Bartosz Cichocki nie chciał odpowiedzieć na pytanie w jakich dziedzinach zostaną ogłoszone konkretne decyzje. - Nie zmuszajcie mnie państwo bym spijał śmietankę panu prezydentowi i ministrom, którzy tu przyjadą - tłumaczył, ale dał do zrozumienia, że będą one dotyczyły między innymi współpracy wojskowej. Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia, czy przy okazji wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu zostanie ogłoszona decyzja o znaczącym zakupie amerykańskiego uzbrojenia, wiceminister odpowiedział: "podoba mi się pańskie myślenie".

Bartosz Cichocki poinformował, że podczas pobytu w Waszyngtonie prezydentowi Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyć ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony Mariusz Błaszczak. Powiedział też, że program pobytu pary prezydenckiej w stolicy USA jest już właściwie opracowany.

Wiceszef MSZ odniósł się również do ekstradycji Dariusza Przywieczerski, który został skazany w 2005 r. za udział w aferze FOZZ na 3,5 roku więzienia. Sam Przywieczerski był uznawany za "mózg" całego przedsięwzięcia. Afera FOZZ mogła spowodować straty Skarbu Państwa na poziomie 350 mln złotych. 

ras

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także