more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie rodzinnym i "nowa piątka PiS". Rząd rozpoczął posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 11:41
Ministrowie omówią we wtorek projekt zmian w prawie rodzinnym, zakładający m.in. wprowadzenie instytucji alimentów natychmiastowych i kar za utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Niewykluczone, że będą też rozmawiać o propozycjach z "nowej piątki PiS".
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przed posiedzeniem rządu
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przed posiedzeniem rząduFoto: PAP/Jakub Kamiński

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma m.in. usprawnić orzekanie w zakresie świadczeń alimentacyjnych. Propozycja zakłada wprowadzenie instytucji alimentów natychmiastowych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony. W ocenie projektodawców pozwolą one na szybsze uzyskanie przez uprawnione dziecko środków, które stanowią "niezbędne minimum potrzebne do zabezpieczenia jego bytu materialnego".

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Proponowane rozwiązania mają także zapobiec zjawisku tzw. alienacji rodzicielskiej. Projekt wprowadza nowy typ przestępstwa i tym samym karalność za utrudnianie kontaktów z dzieckiem lub za utrudnianie możliwości sprawowania pieczy naprzemiennej, gdy orzeczenie lub ugoda nie są wykonywane mimo uprzedniego nakazania zapłaty sumy pieniężnej, a także za uchylanie się od orzeczenia sądu nakazującego odebranie dziecka.

Utrudnianie prawnie usankcjonowanych kontaktów z dzieckiem zagrożone byłoby karą ograniczenia wolności lub grzywną.

Projekt nowelizacji wprowadza także obowiązek zawiadamiania prokuratora o toczącym się przed sądem postępowaniu opiekuńczym, dotyczącym dziecka. Ma także zapewnić małoletnim wysłuchiwanym w sądzie odpowiednie warunki pozwalające na ograniczenie stresu związanego z wizytą w sądzie i prowadzonymi z ich udziałem czynnościami.

Autorzy projektu chcą, by pokoje wysłuchań miały przyjazny dla małoletnich charakter, zapewniające swobodę wypowiedzi i poczucie bezpieczeństwa. Pomieszczenia mają być wyposażone w sprzęt przypominający warunki mieszkania.

Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie tzw. rodzinnego postępowania informacyjnego. Ma ono poprzedzać sprawy o rozwód i separację w rodzinach ze wspólnymi dziećmi.

O szczegółach "nowej piątki PiS"

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nie wykluczył w poniedziałek rano w TOK FM, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu, ministrowie mogą też omówić szczegóły propozycji zaprezentowanych na sobotniej konwencji jako "nowa piątka PiS".

- Jutro najprawdopodobniej Rada Ministrów będzie rozmawiała o szczegółach tych programów, a potem m.in. w ramach konferencji poszczególnych ministrów i premiera będziemy prezentować każdą z tych propozycji oddzielnie i wtedy też będą podawane precyzyjne koszty i wyliczenia - mówił w poniedziałek Dworczyk.

Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę realizację pięciu projektów: rozszerzenia programu 500 plus tak, by przysługiwał już od pierwszego dziecka, zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi.

paw/

Zobacz także

Zobacz także