Prezydent: strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności

2020-05-04, 10:20

Prezydent: strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności
Strażacy podczas akcji gaśniczej/zdj. ilustracyjne. Foto: East News/Marcin Bruniecki

Prezydent złożył życzenia strażakom z okazji ich święta. Andrzej Duda podkreślił, że praca, którą wykonują, to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych. "To misja, która budzi wielki szacunek" - zaznaczył.

Posłuchaj

Prezydent wręczył strażakom nominacje generalskie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda konwencja TT 1200.jpg
Bezpieczeństwo, zdrowie, praca, solidarność. Program prezydenta Andrzeja Dudy na II kadencję

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i druhów straży ochotniczych z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka przypomniał, że strażacy nazywani są Rycerzami św. Floriana. Dodał, że z rycerską odwagą i poświęceniem zmagają się z zagrożeniami ratując ludzkie życie i zdrowie.

"To misja, która budzi wielki szacunek. Strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności. Polacy wiedzą, że jest to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych" - zaznaczył prezydent.

Wyraził również wdzięczność "za niezwykle ofiarną postawę podczas walki z epidemią koronawirusa, która dotknęła Polskę". "Strażacy, obok personelu medycznego oraz innych służb mundurowych, stanęli na pierwszej linii tych dramatycznych zmagań. Państwa zaangażowanie, zdecydowane działania i okazywana ludziom solidarność mają olbrzymie znaczenie w tych trudnych dniach" - podkreślił.

"Jeden z lepszych tego typu systemów na świecie"

Dodał, że w tym roku obchodzona jest 25. rocznica utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w którego powołaniu i rozwijaniu - jak wskazał - wielkie zasługi ma Państwowa Straż Pożarna. Podkreślił, że jest to obecnie jeden z lepszych tego typu systemów na świecie, w którym strażacy PSP pracują "ramię w ramię ze strażakami OSP".

Powiązany Artykuł

pożar_1200.jpg
Rzecznik PSP: 95 proc. pożarów w środowisku naturalnym to celowe podpalenia

"Chciałbym, aby ten system był nadal wzmacniany poprzez inwestycje zarówno dla państwowych, jak i ochotniczych straży. Tym bardziej cieszę się więc z realizowanego z powodzeniem przez rząd programu modernizacji. Wyrazem mojego wsparcia były również oczekiwania wobec rządu dotyczące zwiększenia funduszy na pozyskanie wozów strażackich oraz rozwiązania kwestii koncesji" - napisał prezydent.

Dodał, że wystąpił również z propozycjami zawarcia w tarczy antykryzysowej zapisów zapewniających ciągłość służby strażaków ochotników w warunkach obecnego kryzysu epidemicznego.

Prezydent, zwracając się do druhów OSP, podkreślił, że bardzo często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzeń, gdzie niosą pomoc i wspierają swoich kolegów - zawodowych strażaków. Zaznaczył, że członkowie OSP to również "lokalni liderzy, oddani swoim małym ojczyznom, dbający o ich rozwój oraz pielęgnujący ważne wartości i tradycje".

Powiązany Artykuł

straż pożarna las ogień free pixabay 1200.jpg
PSP: niemal wszystkie pożary traw i lasów na Mazowszu to wina podpaleń lub nieostrożności

Cel: rozwinąć formację, która jest tak potrzebna Polsce

"Wielokrotnie rozmawiałem z przedstawicielami ruchu ochotniczego, także podczas moich wizyt roboczych. Jestem głęboko zainteresowany tym, aby ta formacja, tak potrzebna Polsce, rozwijała się również dzięki nowym rozwiązaniom prawnosystemowym, pozwalającym w większym stopniu sprostać wyzwaniom, jakie niesie XXI wiek" - zapewnił.

Prezydent, składając życzenia, oddał również hołd strażakom poległym w akcjach. (...) "Niech odpowiedzialna, ale jakże zaszczytna służba pożarnicza przynosi państwu jak najwięcej satysfakcji, a opieka świętego Floriana niech zawsze wspiera was i wasze rodziny" - napisał.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 r. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 r. biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

Cały tekstu listu można przeczytać na oficjalnej stronie prezydenta.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej