more_horiz
Wiadomości

Marcin Horała: budowa CPK będzie jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:06
- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego posuwa się do przodu, niedługo przedstawimy harmonogramy poszczególnych inwestycji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK.
Audio
  • Poseł PiS Marcin Horała mówił w radiowej Jedynce m.in. na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (W samo południe)
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź).

cpk-1200-free.jpg
"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK

Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Horała: 2027 rok to aktualny termin

- Projekt CPK nie jest odłożony ad acta, oczywiście teraz mamy do czynienia z załamaniem ruchu lotniczego, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie uważa, że ten stan obecny będzie zawsze. To jest przejściowy kryzys wywołany czynnikiem zewnętrznym, ten ruch lotniczy wróci i projekt CPK jest jak najbardziej kontynuowany - powiedział gość Jedynki. Podkreślił, że "jest to duża inwestycja i będzie jednym z narzędzi, które pozwolą z tego kryzysu czy spowolnienia wyjść".

Horała przypomniał, że "w tym tygodniu zostało podpisane porozumienie z rządem Wielkiej Brytanii, który też chce wspierać ten projekt". - Chce, żeby firmy brytyjskie w nim uczestniczyły - powiedział pełnomocnik rządu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

- Niedługo będziemy rozpoczynali już formalną, ostatnią część wyboru doradcy strategicznego, w tym roku zostanie również wybrany twórca planu generalnego lotniska, z którego potem już konkretne projekty inwestycyjne będą wychodzić - podkreślił Horała.

Dodał, że "jesteśmy też po etapie konsultacji społecznych". - Niedługo pokażemy już harmonogramy poszczególnych inwestycji - stwierdził.

Marcin Horała potwierdził, że z dotychczasowych planów wynika, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego "Solidarność" pod koniec 2027 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Marcin Horała (pełnomocnik rządu ds. budowy CPK)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 12.34

paw/

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także