more_horiz
Wiadomości

Wakacje nad Bałtykiem. "Woda nadaje się do kąpieli we wszystkich nadmorskich kąpieliskach"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:53
- W żadnym z około 60 nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano sinic i woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Nabrzeże w Gdyni
Nabrzeże w GdyniFoto: shutterstock/Zdzichowy

Informację dotyczącą aktualnego stanu wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał we wtorek rano na swojej stronie internetowej.

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Zakwit sinic nad Zatoką Gdańską. Zobacz, które kąpieliska zamknięto

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich około 60 kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Letnie upały sprawiają, że w przybrzeżnych wodach Bałtyku pojawiają się wykwity sinic. Skupiska sinic przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Czytaj również:

Skutki kąpieli w zanieczyszczonej wodzie

W wypadku pojawienia się ich w przybrzeżnej wodzie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy pracujący na poszczególnych plażach na bieżąco podejmują decyzje o zakazie kąpieli w danym miejscu.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

kad

Zobacz także

Zobacz także