more_horiz
Wiadomości

Prof. Włodzimierz Gut: COVID-19 bardzo rzadko sam zabija, zwykle dobija

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 19:11
- Problemem jest to, że koronawirus jest bezwzględnym pasożytem. W przypadku, gdy nadal będzie kwestionowanie powodów istnienia COVID-19 i sposobów jego zwalczania, każdy scenariusz pandemii jest możliwy, także włoski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. 
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

Rozmowa dotyczyła pandemii COVID-19 w Polsce. - Zakażamy się głównie w weekendy i mniej więcej po 5-6 dniach mamy zwyżki i bijemy rekordy. Jeśli nastąpi powszechna akceptacja zalecanych środków, będzie spadek zakażeń. Na razie jesteśmy w fazie najbardziej intensywnego wzrostu od samego początku pandemii - ocenił prof. Włodzimierz Gut.

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"Musimy się przyzwyczaić". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rekordach zakażeń koronawiursem

"Zachowania są niewłaściwe"

Rozmówca podkreślił również, że "to właśnie beztroska niektórych osób powoduje dosyć ostre reakcje na wzrost zakażeń wśród lekarzy". - Każdy z tych lekarzy przedstawia swoje przemyślenia w inny sposób oraz posiada inne doświadczenia w tym zakresie - wyjaśnił.

- Obserwujemy wzrost zakażeń, a zatem zachowania są niewłaściwe. Spekulacja na temat prawdziwej liczby chorych to spekulacja. Nie mamy tutaj żadnych dowodów - dodał wirusolog zapytany o szacunkową liczbą rzeczywistych zakażeń wirusem.

Czytaj także:

Zdaniem rozmówcy, "jeśli będzie większa liczba zachorowań, będzie większa liczba zgonów. - Cechą COVID-19 jest to, że bardzo rzadko sam zabija, zwykle dobija. Problemem jest to, że wirus jest bezwzględnym pasożytem. W przypadku gdy nadal będzie kwestionowanie powodów istnienia koronawirusa i sposobów jego zwalczania, każdy stan pandemii jest możliwy, włoski też - powiedział prof. Gut.

Posłuchaj
24:06 PR24_MPLS 2020_10_03-18-33-31.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o aktualnej sytuacji dotyczącej pandemii COVID-19 w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog) 
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 18.33

PR24/pkr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także