Konflikt Bidena i Putina. Dr Eberhardt: dla rosyjskiej dyplomacji USA są ulubionym przeciwnikiem

2021-03-19, 18:41

Konflikt Bidena i Putina. Dr Eberhardt: dla rosyjskiej dyplomacji USA są ulubionym przeciwnikiem
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

- Rosyjska polityka za każdym razem polega na "wkładaniu nogi w drzwi" tam, gdzie można Ameryce zaszkodzić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Stany Zjednoczone zdecydują się na nałożenie sankcji, które zaszkodzą Rosji przy budowie gazociągu Nord Stream 2?


Powiązany Artykuł

Joe Biden PAP 1200.jpg
Konflikt USA-Rosja. Piotrowski: nie trzeba spoufalać się z Rosją

Posłuchaj

Konflikt Bidena i Putina, szczepionka AstraZeneca, relacje unijno-tureckie, dezinformacja wokół szczepionek (Jedynka/Więcej świata) 19:08
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował prezydentowi USA Joe Bidenowi przeprowadzenie w najbliższych dniach otwartej rozmowy przez internet. Biały Dom w odpowiedzi oświadczył jedynie, że USA i Rosja powinny nadal szukać sposobów na wzajemną współpracę.

Rzecznik Joe Bidena Jen Psaki wyjaśniła także, iż w piątek prezydent USA będzie przebywał w stanie Georgia, gdzie ma zaplanowanych wiele zajęć i z pewnością nie będzie miał czasu na rozmowę z Władimirem Putinem. Dodała przy tym, że amerykański prezydent nie żałuje, iż w niedawnym wywiadzie telewizyjnym nazwał Władimira Putina zabójcą i nie obawia się, że jego komentarze mogą doprowadzić do eskalacji napięć w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany, czy jest to początek nowej zimnej wojny, odpowiedział, że "zawsze mamy nadzieję na najlepsze, ale przygotowujemy się na najgorsze" i zaraz potem dodał: - Prezydent powiedział, że mimo wszystko nie ma sensu bawić się w megafonową dyplomację i handlować docinkami. Jest sens po prostu rozmawiać i kontynuować stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Głęboki kryzys między USA a Rosją?

Czy jest to polityczna gra, czy rzeczywisty kryzys na linii Waszyngton-Moskwa? - Mam wrażenie, że z głębokim kryzysem w relacjach amerykańsko-rosyjskich mamy do czynienia od lat. Również Donald Trump, chociaż miał takie nadzieje, nie zdołał wyprowadzić tych relacji na prostą. Tak też teraz, administracja demokratyczna, która doszła do władzy, ma za złe Rosjanom wpływanie na wybory, te ostatnie i te poprzednie, kiedy Trump pokonał Hilary Clinton - twierdzi dr Adam Eberhardt.

Zdaniem eksperta Jedynki wypowiedzi Joe Bidena są czymś niespotykanym, jeżeli chodzi o świat dyplomacji na tak wysokim szczeblu, ale są spowodowane pewnym kontekstem wewnątrzamerykańskim.

- Amerykańska elita polityczna, szczególnie ta skupiona wokół Joe Bidena, ma Rosji za złe politykę. Jeżeli na przestrzeni ostatnich lat przyjrzelibyśmy się rosyjskiej polityce, nie tylko w kontekście wyborczym w USA, to za każdym razem polega ona na "wkładaniu nogi w drzwi" tam, gdzie można Ameryce zaszkodzić (…). Z punktu widzenia rosyjskiej dyplomacji Stany Zjednoczone są ulubionym przeciwnikiem, który trochę podnosi status rosyjski - uważa dr Adam Eberhardt.

Czy spokojna odpowiedź Kremla na nazwanie Władimira Putina zabójcą i oskarżenie o ingerowanie w amerykańskie wybory, powoduje pewne zdziwienie? - Tego typu odpowiedzi przygotowują technologowie polityczni, którzy wiedzą, jak reagować, żeby tylko nie zwielokrotnić wrażenia, że strzał był celny i bolesny - słyszymy.

Amerykanie zdecydują się na sankcje?

- Tak naprawdę czekamy na to, jak będą wyglądały amerykańskie sankcje i przede wszystkim: w jakim zakresie będą dotyczyć gazociągu Nord Stream 2, ponieważ tutaj Amerykanie mogą uderzyć najmocniej. Problem polega na tym, że gazociąg jest już prawie wybudowany, gdyż do położenia zostało kilkadziesiąt kilometrów rur. Tak długo, jak Amerykanie mówią "zakażemy", to Rosjanie i Niemcy próbują metodą faktów dokonanych ten gazociąg dobudować. Pytanie brzmi, czy bardzo szybko pojawią się sankcje, które, jak np. sugeruje Bloomberg, mogłyby rzeczywiście uderzyć w główną firmę budującą gazociąg? - zastanawia się gość Jedynki.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna oraz że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi, w Europie znów zaczęto ją stosować. EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Felieton Michała Strzałkowskiego;

- po wideokonferencji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Jakie są obecnie relacje unijno-tureckie? Felieton Katarzyny Semaan;

- w Europie wokół szczepionek dochodzi do nagminnych zjawisk dezinformacji. Ślady prowadzą do Rosji. O skali tego zjawiska i celach, jakie stawiają przed sobą rosyjskie firmy hejterskie rozmawiały: Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Marta Kowalska (Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji). Dyskusję moderowała Magdalena Skajewska.

    ***

    Tytuł audycji: Więcej świata 

    Prowadził: Paweł Lekki

    Goście: dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Marta Kowalska (Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji)

    Data emisji: 19.03.2021

    Godzina emisji: 17.32

    DS

    Polecane

    Wróć do strony głównej