more_horiz
Wiadomości

Buda o głosowaniu w Senacie ws. Funduszu Odbudowy: kompromitacja opozycji, zwycięstwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:59
- Opozycja się skompromitowała, ale wygrała Polska - w ten sposób wynik głosowania w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną ocenił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Zapowiedział apel do prezydenta, by ustawę podpisał jeszcze w maju.
Waldemar Buda
Waldemar BudaFoto: twitter/Waldemar_Buda

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

Marek Pęk PAP 1200.jpg
Marek Pęk o decyzji Senatu ws. Funduszu Odbudowy: niepotrzebna zwłoka, mogliśmy to zrobić w trzy dni

"Wygrała Polska"

O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie. - Jedno środowisko wygrało, a drugie przegrało. Dla mnie to jest jednak mało ważne, ważne jest to, co się wydarzyło dla Polski. A dla Polski wydarzyło się to, że jest szansa, że te środki europejskie będą szybciej, a seans przedłużania prac w Senacie się zakończył - powiedział dziennikarzom w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Opozycja się skompromitowała, ale wygrała Polska - ocenił. Zaznaczył, że nasz kraj jest ostatnim państwem, które dokonało ratyfikacji. - Dobrze, że ta ratyfikacja jest i dobrze, że nie ma preambuły, która by komplikowała nasze relacje z Komisją Europejską - podkreślił.

Czytaj także:

Środki od czerwca?

Buda dodał, że apelował do senatorów KO, żeby nie kierowali się interesem partyjnym i zrozumieli, że "są sprawy, które są ponad to". - Mam nadzieję, że takie wnioski wyciągnęło kilku senatorów Koalicji Obywatelskiej i zagłosowało inaczej. Za to im dziękuję, bez względu na to, czy była to pomyłka, czy świadoma decyzja - mówił.

- Teraz tylko rola pana prezydenta, by zaakceptować tę notyfikację - powiedział. Zapowiedział, że będzie apelował do prezydenta, by podpisał ustawę jeszcze w maju. - Rozporządzenie wchodzi w życie w następnym miesiącu, po miesiącu, w którym dokonano ostatniej ratyfikacji. Jest więc szansa, że jeżeli ratyfikacja zakończy się w każdym kraju do końca maja, to od 1 czerwca Komisja Europejska może wyjść na rynki finansowe i pozyskiwać finansowanie Funduszu Odbudowy. Jest szansa, że te środki dzięki temu o miesiąc wcześniej trafią do krajów członkowskich - podkreślił Buda.

dz

Zobacz także

Zobacz także