more_horiz
Wiadomości

Nowy reprezentant Polski przy ONZ. Krzysztof Szczerski rozpoczął misję w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 21:31
Były szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski rozpoczął misję reprezentanta Polski przy ONZ w Nowym Jorku. O podjęciu misji poinformował sam Szczerski na Twitterze.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Łukasz Gągulski/PAP

"Po wizycie w Protokole Dyplomatycznym ONZ rozpoczynam swoją misję w Nowym Jorku w @PLinUN (red. Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku)" - napisał ambasador. Obok zamieścił zdjęcie swojego nowego identyfikatora z datą ważności na kolejne cztery lata - do końca sierpnia 2025 r.

krzysztof szczerski free 1200.jpg
Krzysztof Szczerski: jestem przygotowany do misji ambasadorskiej przy ONZ

Szczerski 14 czerwca otrzymał nominację na ambasadora Polski i szefa naszego stałego przedstawicielstwa przy ONZ w Nowym Jorku. W związku z wyjazdem na placówkę 13 lipca prezydent Andrzej Duda odwołał Szczerskiego z funkcji w Pałacu. Na jego miejsce powołał Jakuba Kumocha.

Odznaczony za "wybitne zasługi"

Podczas odwołania prezydent odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

Szczerski ma 48 lat, jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej. Był posłem VII kadencji, wiceministrem spraw zagranicznych, wiceszefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ministrem w Kancelarii Prezydenta i szefem jego gabinetu, a później w 2021 szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Zastąpił Joannę Woronecką

W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Szczerski jest kandydatem Polski na stanowisko jednego z komisarzy UE, jednak prezydencki minister zrezygnował, gdy zaproponowano mu funkcję komisarza ds. rolnictwa.

Czytaj także:

Szczerski zastąpił w Nowym Jorku Joannę Wronecką, której misja zakończyła się 31 maja. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał Wronecką na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.

ng

Zobacz także

Zobacz także