more_horiz
Wiadomości

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Gliński: to moment, gdy wszyscy jesteśmy razem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 13:45
- Jesteśmy Polakami, polskim narodem i święto niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważne - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że 11 listopada to także chwila refleksji nad tym, kim jesteśmy i skąd przychodzimy.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podczas spotkania dotyczącego wydarzeń zaplanowanych z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, minister Gliński zaprosił wszystkich do wspólnych obchodów.


ZOBACZ TAKŻE
groby ojcow niepodleglosci.png
Groby Ojców Niepodległości. Gdzie można je znaleźć? [INFOGRAFIKA]

"Moment, kiedy jesteśmy wszyscy razem"

- Święto narodowe to jest moment refleksji nad naszą historią, kim jesteśmy, skąd przychodzimy, dlaczego tak, a nie inaczej, historia się potoczyła i dlaczego hymn czy symbole narodowe, czy odwoływanie do tych rocznic jest dla nas wszystkich ważne - oświadczył wicepremier.

- To jest moment, kiedy jesteśmy wszyscy razem, kiedy polska wspólnota jest wzmocniona. (...) Jesteśmy Polakami, polskim narodem i święto niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważne - podkreślił.

Posłuchaj
00:29 Piotr Gliński o 11 listopada (IAR).mp3 Piotr Gliński o 11 listopada (IAR)

 

Szerokie obchody

Wicepremier poinformował, że organizowane przez resort, podległe mu instytucje oraz Biuro Programu "Niepodległa" obchody "dotyczą co najmniej kilkudziesięciu wydarzeń w całej Polsce".

- Ale te obchody, oczywiście, są obchodami znacznie szerszymi. Bardzo wiele instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, podmiotów angażuje się w obchody naszej niepodległości. Dzień 11 listopada i dni wokół tej rocznicy są pełne bardzo ciekawych wydarzeń - stwierdził.

Posłuchaj
00:25 Wicepremier o obchodach 103 lat niepodległości (IAR).mp3 Wicepremier o obchodach 103 lat niepodległości (IAR)

 

"Niepodległa do Hymnu"

Wśród nich szef MKiDN wymienił akcję "Niepodległa do Hymnu", w ramach której w kilkuset miejscach w kraju i na świecie 11 listopada Polacy wspólnie śpiewają hymn. Wspomniał również m.in. o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncercie "Chopin/ Norwid/ Niemen", który odbędzie się 10 listopada w stołecznym Teatrze Narodowym oraz zaplanowanym na ten sam dzień otwarciu po remoncie generalnym dworku Józefa Piłsudskiego "Milusin".

Czytaj także:

- Tuż obok dworku mieści się nowo zbudowane, oddane do użytku w zeszłym roku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wielkie, potężne polskie muzeum, które opowiada też o odzyskaniu przez Polskę niepodległości - przypomniał.

Nie tylko 11 listopada

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że obchody odzyskania przez Polskę niepodległości to "nie tylko święto narodowe 11 listopada".

- Wciąż jesteśmy w trakcie tych obchodów. Sześć lat trwał proces ustanawiania polskich granic, wtedy, przed wielu laty i dlatego też te obchody są rozciągnięte z uwagi na chociażby regionalne zainteresowanie tymi wydarzeniami sprzed 100 lat. III powstanie śląskie, a rok potem wkroczenie polskich wojsk do Katowic w zasadzie ten proces wtedy uwieńczyły - powiedział.

ms

Zobacz także

Zobacz także