more_horiz
Wiadomości

Mutacja Omikron. Minister zdrowia zapowiada kwarantannę dla przyjezdnych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 09:30
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z krajów, gdzie odnotowano nową mutację koronawirusa o nazwie Omikron.
Szef MZ Adam Niedzielski zapowiedział nowy obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z krajów, gdzie występuje Omicron
Szef MZ Adam Niedzielski zapowiedział nowy obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z krajów, gdzie występuje OmicronFoto: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w naszym kraju nie wykryto dotąd wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Nowy wariant, pochodzący z południa Afryki, został już potwierdzony w kilku państwach Europy.

Sztab kryzysowy

Wiceminister dodał, że o godz. 11.00 zbierze się sztab kryzysowy, a o godz. 14.00 zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2.

 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Apel o szczepienia

- Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19" - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie".

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także