more_horiz
Wiadomości

"Polityka otwartych drzwi" wyrażona w trudnym dialogu. Szef NATO o przyjęciu nowych członków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:42
- To nie były łatwe rozmowy - tak Szef NATO Jens Stoltenberg podsumował pierwsze po ponad dwuletnie przerwie posiedzenie NATO-Rosja.
Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady NATO-Rosja: to były trudne rozmowy
Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady NATO-Rosja: to były trudne rozmowyFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

"To nie były łatwe rozmowy" - tak sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ocenił dzisiejsze posiedzenie Rady NATO-Rosja, pierwsze po blisko 2,5-rocznej przerwie.

Spotkanie dotyczyło zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z nią, a także agresywnych działań Moskwy. Jens Stoltenberg poinformował, że kraje członkowskie NATO wezwały Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Potwierdziły także politykę "otwartych drzwi", która oznacza, że Rosja nie ma prawa sprzeciwiać się przyjęciu do Sojuszu nowych członków, jak Ukraina czy Gruzja.

Po dzisiejszej Radzie NATO-Rosja nie uzgodniono nowego terminu spotkania przedstawicieli państw Sojuszu i władz w Moskwie.

Deklaracja Rzymska

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską.

Stoltenberg sygnalizował zamiar zwołania Rady NATO-Rosja 21 grudnia ub.r., deklarując gotowość do "konkretnego dialogu" z Rosją. Podkreślił wtedy, że dialog ten "musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego - w tym na prawie sojuszników do obrony terytorium Sojuszu - i odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji. Musi się też odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą".

Sekretarz generalny NATO powiedział na wcześniejszej konferencji prasowej, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także