more_horiz
Wiadomości

Prof. Rafał Chwedoruk o komisji śledczej ds. Pegasusa: jej wpływ na politykę nie będzie rewolucyjny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 20:54
- Nasza wiedza, bez względu na to, czy powstanie komisja sejmowa z uprawnieniami śledczymi, czy też wszystko zatrzyma się na etapie komisji senackiej, będzie ograniczona - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog (Uniwersytet Warszawski) o doniesieniach ws. Pegasusa.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Paweł Kukiz poinformował, że w przyszłym tygodniu planuje złożyć wniosek ws. powołania komisji śledczej ds. podsłuchów. Zadeklarował też, że jeśli otrzymałby propozycję zostania szefem komisji, przyjąłby ją, ale - jak zapewnił - nie będzie o to walczył.

Ponadto według Kukiza głosowanie ws. powołania komisji śledczej powinno być "kwestią miesiąca". Stwierdził też, że jeśli PiS blokowałoby wniosek ws. komisji śledczej, to będzie problem z jego głosowaniami z PiS-em przy ustawach, których "nie obejmuje umowa".

"Wpływ komisji na politykę nie będzie rewolucyjny"

Prof. Rafał Chwedoruk zauważył, że ewentualne powstanie sejmowej komisji śledczej nie gwarantuje wyjaśnienia sprawy. - W wielu tego typu aferach (…) pojawiał się w jakimś momencie kontekst bezpieczeństwa państwa, a wyjaśnianie sprawy zatrzymywała się z tego względu na dość wczesnym etapie. Zapewne tak będzie też przy tej sprawie - ocenił.

- Wpływ komisji na politykę nie będzie rewolucyjny, co wynika z tego, że nasze podziały są tu mocno utrwalone. (…) Dziś polityk mówi przede wszystkim do tych, którzy przyznają mu rację, nie do końca wysłuchawszy tego, co ma do powiedzenia. Tak będzie i w tej sprawie - mówił politolog.

Gość audycji komentował stanowisko Pawła Kukiza ws. powstania komisji. - Obecny Sejm, biorąc pod uwagę perspektywę nominalnego terminu wyborów, powoli wchodzi w swoją epigońską fazę. Wielu polityków, którzy nie należą do liderów, czy nie mają stabilnej pozycji w głównych ugrupowaniach, posłów z mniejszych kół czy takich, którzy zaczęli polityczną wędrówkę w ostatnich miesiącach czy latach, zaczyna myśleć bardzo intensywnie o swojej najbliżej przyszłości i listach wyborczych - dodał.

- W sytuacji, kiedy PiS miało niewielką przewagę w ilości mandatów nad opozycją i niestabilną sytuację, jeśli chodzi o koalicjantów, tacy nomadzi zdają sobie sprawę z tego, że ich wartość jest bardzo duża i dla rządzących, i dla opozycji. Paweł Kukiz wraz z gronem swoich współpracowników jest jednym z takich nomadów, być może najbardziej znanym. (…) To polityk, którego droga polityczna trudna byłaby do narysowania linią prostą, i w przeszłości nie był odległy od wielu czołowych polityków PO - stwierdził prof. Rafał Chwedoruk.

Posłuchaj
22:17 PR24_mp3 2022_01_20-19-06-00.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o powołaniu sejmowej komisji ds. Pegasusa (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także:

W Senacie od zeszłego tygodnia działa komisja nadzwyczajna powołana do zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych, jakie ma komisja, którą może powołać Sejm.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Rafał Chwedoruk

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także