more_horiz
Wiadomości

Film "Jesteś mechanizmem niszczącym". Marcin Tulicki: pokazaliśmy, kto atakował Pawła Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:25
- Politycy Platformy Obywatelskiej, a następnie Koalicji Obywatelskiej, mówili wielokrotnie, że Paweł Adamowicz jest politykiem skompromitowanym, że nie może zostać poparty. Jarosław Wałęsa mówił o walizkach pieniędzy, które powinien znaleźć Adamowicz - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Tulicki (Telewizja Polska), autor filmu "Jesteś mechanizmem niszczącym".
Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.
Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Foto: PAP/Adam Warżawa

Film "Jesteś mechanizmem niszczącym", który w piątek miał premierę na antenach Telewizji Polskiej, pokazuje reakcję mediów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Marcin Tulicki, autor filmu, mówił o postaci zmarłego prezydenta Gdańska. - Sprawa zakupu luksusowych apartamentów w Gdańsku przez Adamowicza i jego żonę cały czas jest prowadzona przez służby, znajduje się w sądzie. W jednej sprawie jest okrążonych pięć osób, w tym małżonka Pawła Adamowicza oraz jego teściowa - zauważył.

"PO trzymała Adamowicza w niepewności"

- Jedyne poparcie, jakim cieszył się Paweł Adamowicz, to poparcie mieszkańców Gdańska, wygrywał wybory sześć razy z rzędu. Ale jeśli chodzi o poparcie polityczne, to od wielu lat każde kolejne wybory to były dla niego nerwy, do samego końca PO trzymała go w niepewności, nie decydując, czy wystawia go jako swojego kandydata, czy znajdzie kogoś innego, tak jak to się stało w 2018 r. To nie jest tak, że cała Platforma popierała Adamowicza, wręcz przeciwnie, zaczęła go zwalczać. W 2012 r. zaczęło się śledztwo CBA w 2013 r. miało miejsce doniesienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, następnie sprawa trafiła do sądu - przypominał gość audycji.

"Kiedy przyszedł sygnał do ataku, ruszyły media"

Marcin Tulicki zwracał uwagę, że prezydent Gdańska był atakowany przez polityków Platformy Obywatelskiej. - Adamowicz był atakowany cały czas, a kiedy poszedł taki sygnał do ataku, że można, a wręcz trzeba, to wtedy ruszyły media. To pokazaliśmy w filmie, ile i które media publikowały negatywnie o Adamowiczu. W latach 2013-2014 najwięcej było tych publikacji w prasie, w tytułach Agory. To wynika z badań, które zleciliśmy niezależnej firmie zajmującej się monitoringiem mediów - zaznaczył.

- Pokazaliśmy to także dlatego, że od trzech lat prowadzona jest absurdalna nagonka na Telewizję Polską, przypominana jakaś jedna sytuacja. To niczego nie zmienia, pokazaliśmy, kto atakował Pawła Adamowicza - mówił gość audycji.

Posłuchaj
18:25 PR24_mp3 2022_01_24-10-09-46.mp3 Marcin Tulicki o filmie "Jesteś mechanizmem niszczącym" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:


W grudniu 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W.

13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mężczyzna wszedł na scenę na Targu Węglowym i ugodził nożem prezydenta Gdańska. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: Marcin Tulicki

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 10.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także