more_horiz
Wiadomości

"Porozumienie zawarto. Negocjacje są zakończone". Fogiel o rozmowach z Brukselą ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:14
- Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zostało zawarte - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że Komisja Europejska zgodziła się na kompromis, polegający na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym.
- Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis - powiedział Fogiel.
- Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis - powiedział Fogiel.Foto: Sergio Delle Vedove/Shutterstock

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w rozmowie w Radiu Wrocław był pytany o przyszłotygodniową wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i o to, czy jej przyjazd oznacza, że zawarto porozumienie dotyczące wypłacenia Polsce miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy.

- Porozumienie zawarto. Zostały zakończone negocjacje. Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis, polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać - powiedział Fogiel.

Zasada ograniczonego zaufania

Ocenił, że z drugiej strony trzeba cały czas pamiętać, że póki dokumenty nie są podpisane, póki pieniądze nie są uruchomione, to należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

- Gdyby pan zapytał w zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, kilka tygodni później: Polska złożyła projekt KPO do Brukseli, czy to oznacza, że środki będą uruchomione. No powinny być uruchomione, a jesteśmy tu i teraz, bo te środki były wstrzymywane - powiedział rzecznik.

Fogiel był pytany, czy ustalono datę wypłat w ramach KPO. - Rzecznik rządu zapowiedział, że w momencie, kiedy KPO zostanie zatwierdzony, liczymy, że to stanie się dość szybko, to wtedy prawdopodobnie jeszcze w lipcu złożymy wniosek o wypłaty. No i teraz liczymy, że tym razem będzie procedowany szybko, ale ponownie, będziemy się cieszyć, jak przelew znajdzie się na koncie - powiedział Fogiel.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także