more_horiz
Wiadomości

Decyzja rosyjskiego sądu ws. Katynia "zdecydowanie polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 15:08
Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego odrzucające skargę stowarzyszenia Memoriał na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji o umorzeniu śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej
Audio

Historyk, profesor Wojciech Materski uważa, że decyzja Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej w sprawie śledztwa katyńskiego jest rozczarowująca.

Stowarzyszenie Memoriał domagało się uznania za niezgodną z prawem decyzji o utajnieniu postanowienia dotyczącego umorzenia śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku, jakie rosyjska prokuratura prowadziła w latach 1990-2004.

Profesor Materski powiedział IAR, że decyzja Sądu Najwyższego była zdecydowanie polityczna.

Jednocześnie profesor Materski jest zdumiony, że wobec gestów prezydenta Miediwediewa, który zdecydował o przekazaniu Polsce około 70 procent akt dotyczących zbrodni katyńskiej, Sąd Najwyższy podtrzymuje decyzję o utajnieniu uzasadnienia umorzenia śledztwa. Zdaniem profesora Materskiego, niewiele w tej sprawie pomoże mediacja najwyższych władz polskich.

Reprezentujący w sądzie stowarzyszenie Memoriał Aleksander Gurjanow powiedział Polskiemu Radiu, że Memoriał odwoła się od orzeczenia do prezesa Sądu Najwyższego i złoży skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

IAR/mch

Zobacz także

Zobacz także