more_horiz
Wiadomości

Niezależność energetyczna Polski. Prezydent Duda: mądry Polak przed szkodą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 16:36
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest zabezpieczona przed ewentualnym kryzysem energetycznym. Jak stwierdził przed posiedzeniem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju prowadzone w ostatnich latach działania związane ze zróżnicowaniem dostaw energii dały nam niezależność energetyczną. - Dzisiaj z dumą możemy mówić, że mądry Polak tym razem przed szkodą - zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda o krajowym gazownictwie: mądry Polak przed szkodą
Andrzej Duda o krajowym gazownictwie: mądry Polak przed szkodąFoto: PAP/Paweł Supernak

Po południu rozpoczęło się posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że posiedzenie to poświęcone jest dostępności węgla i innych paliw oraz dostępności gazu i jego ceny.

- Będziemy rozmawiali o ich wpływie na kwestie związane z gospodarką w szerokim tego słowa znaczeniu i jej funkcjonowanie - powiedział Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że wśród trudnych elementów, o których wszyscy wiemy - wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wynikającego z tego kryzysu energetycznego, ograniczeń w dostawach gazu na zachód Europy - są też i jasne promyki, takie jak wtorkowa uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe.

Niezależność energetyczna naszego kraju. "Mądry Polak przed szkodą"

- Z wielką radością przyjęliśmy zakończenie budowy i de facto otwarcie gazociągu z szelfu norweskiego do Polski, którego ostatnią częścią jest tzw. gazociąg Baltic Pipe, który budowaliśmy przez lata, który był takim wielkim zamierzeniem kolejnych rządów, ale wreszcie udało się go zrealizować i wczoraj go inaugurowaliśmy - podkreślił Andrzej Duda.

- Dzisiaj z dumą możemy mówić, że mądry Polak tym razem przed szkodą - bo zanim się poważny problem zrobił, to my właściwie już prawie byliśmy gotowi, już mieliśmy funkcjonujący gazoport umożliwiający nam częściową dywersyfikację dostaw, teraz uruchamiamy budowany przez ostatnich kilka lat gazociąg z szelfu norweskiego. Więc to są wiadomości bardzo dobre - powiedział prezydent.

Duda zwracał też uwagę na końcowe etapy decyzji rządu dotyczące przyszłości polskiego systemu energetyki i dostaw energii elektrycznej.

Niezależność energetyczna. Węgiel kluczowym tematem

- To także potencjalne możliwości czerpania energii elektrycznej z Ukrainy, które się rysują bardzo wyraźnie - podkreślił prezydent. Jak mówił, "tych elementów jest wiele, ale na dziś, na teraz, na zaraz to przede wszystkim problem tego, czy będziemy mieli, i w jakim momencie będziemy mieli, jak będzie biegł ten proces grzewczy, tak żeby wystarczyło węgla i innych paliw koniecznych do ogrzewania mieszkań".

- To jest jeden z najważniejszych tematów - zaznaczył Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:18 11964390_1.mp3 Andrzej Duda o krajowym gazownictwie: mądry Polak przed szkodą (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w Programie 1 Polskiego Radia

IAR, PAP

ASP/kor

Zobacz także

Zobacz także