more_horiz
Wiadomości

Sezon narciarstwa skiturowego w Tatrach w pełni

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 18:28
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się zamienić narciarstwo masowe na to wymagające lepszej kondycji fizycznej i umiejętności, ale i dostarczające narciarzom o wiele więcej emocji i wrażeń.
Audio
Narciarze i turyści na Polanie Szymoszkowej.
Narciarze i turyści na Polanie Szymoszkowej.Foto: (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W skrócie - narciarstwo skiturowe polega na tym, że narciarz musi w górach sam wejść tam, skąd później chce zjechać. Miłośnicy tej formy rekreacji z zasady omijają zazwyczaj zatłoczone, wyznaczone trasy narciarskie. TPN zezwala na poruszanie się narciarzy skiturowych wzdłuż szlaków turystycznych. Pierwsi narciarze właśnie pojawili się na tatrzańskich szlakach.

Szacuje się, że w Polsce ten rodzaj narciarstwa uprawia zaledwie kilka tysięcy osób, choć wielu polskich zawodników i zawodniczek należy do światowej czołówki sportowej w tej dyscyplinie.


Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W Tatrach obecnie zagrożenie lawinowe jest ogromne - stąd i wyprawy narciarzy skiturowych powinny ograniczyć się do wybranych dolinek reglowych. Aby uprawiać tę formę narciarstwa, potrzebny jest specjalny sprzęt narciarski - narty z tzw. dopinanymi fokami, umożliwiającymi podchodzenie na nich pod górę i wiązania narciarskie pozwalające w zależności od potrzeby mieć ruchomą piętę do podchodzenia, jak i potem unieruchomioną w czasie zjazdu.

IAR, sm

Zobacz także

Zobacz także