more_horiz
Wiadomości

Stefan Kisielewski w RWE: nieważne, gdzie się mówi, lecz co się mówi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:40
Czapski, Gombrowicz, Tyrmand, Wierzyński, Herling-Grudziński, Miłosz, Rubinstein - to niektóre z tysięcy głosów, które zagościły przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Archiwalne nagrania dostępne są w specjalnym serwisie Polskiego Radia.

- Po 30 latach zmagania się z cenzurą i autocenzurą moim sojusznikiem stał się każdy, kto jest gotowy podać mój tekst w całości - tak w 1982 roku swoją obecność na antenie RWE uzasadniał Stefan Kisielewski. Legendarna rozgłośnia stała się "przestrzenią wolności" i często jedynym sposobem na dotarcie do krajowego odbiorcy dla wielu innych polskich mistrzów słowa. W naszym serwisie specjalnym wolnaeuropa.polskieradio.pl posłuchać można między innymi autorskich interpretacji poezji Jana Lechonia, Czesława Miłosza, Antoniego Słonimskiego i Aleksandra Wata. Z kolei Witold Gombrowicz i Leopold Tyrmand czytają swoje dzienniki, a Jerzy Kosiński opowiada o życiu i pracy w Ameryce.

20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na nasz serwis specjalny, obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny -  wreszcie obrady Okrągłego Stołu.
Głos nadziei, głos prawdy, głos wolności - bez cenzury. Zapraszamy na wolnaeuropa.polskieradio.pl.

Zobacz także

Zobacz także