more_horiz
Wiadomości

Miliard euro na badania nad grafenem i ludzkim mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:02
To będzie największe w historii dofinansowanie naukowe z unijnego budżetu. Nad tymi dwoma projektami pracują naukowcy z kilkunastu krajów i kilkudziesięciu instytutów, w tym także dwóch polskich uczelni.
Audio
  • Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli/IAR
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie uczestniczy w badaniach nad grafenem, a Politechnika Warszawska w badaniach na mózgiem. Laureatów konkursu nowoczesnych technologii ogłosiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

- Innowacje przyspieszają wzrost gospodarczy i przy obecnym gospodarczym załamaniu, musimy koncentrować się na inwestycjach w tę dziedzinę. To jest współpraca transgraniczna, bo więcej osiągniemy wspólnie, jako Europa - dodała unijna komisarz.

Z nagrodzonym projektem dotyczącym grafenu, naukowcy wiążą bardzo duże nadzieje. Grafen jest najcieńszym i najbardziej wytrzymałym materiałem znanym człowiekowi i może w przyszłości być wykorzystywany do produkcji potężnych procesorów komputerowych.

Natomiast badania nad ludzkim mózgiem pozwolą na zebranie i przetworzenie eksperymentalnych danych, co w przyszłości ułatwi sprawniejsze diagnozowanie chorób.

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz także

Zobacz także