more_horiz
Wiadomości

4 miliony dolarów za sokoła maltańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 19:17
Zagrał w najlepszym filmie detektywistycznym wszech czasów. Obok niego przed kamerą był między inny Humphrey Bogart.
Figurka sokoła maltańskiego sprzedana za 4 miliony dolarów
Figurka sokoła maltańskiego sprzedana za 4 miliony dolarówFoto: www.bonhams.com

W biurze Samuela Spade'a i jego wspólnika Archera, prywatnych detektywów z San Francisco pewnego dnia zjawia się klientka. Zleca detektywom rozwiązanie, wydawać by się mogło, banalnej sprawy. Archer już pierwszej nocy zostaje zamordowany. Okoliczności śmierci współpracownika chce wyjaśnić Spade.

Jest wiecznie zmęczony. Z charakterystycznym grymasem na twarzy. Chodzi w kapeluszu i płaszczu. Nie rozstaje się z papierosem. Bierze udział w niebezpiecznej grze, której reguł długo nie rozumie. Wokół niego pojawia się wiele dziwnych postaci, które łączy tylko jedno: obsesja zdobycia złotej statuetki, legendarnego sokoła maltańskiego.

Film powstał w 1941 roku.

We wtorek figurka sokoła maltańskiego ze słynnego filmu o tym samym tytule została sprzedana za ponad 4 mln dolarów - podał dom aukcyjny Bonhams, który przeprowadził aukcję pamiątek filmowych.
Statuetka ma około 30 cm wysokości. Waży - ponad 20 kilogramów. Ma wygrawerowany na podstawie numer inwentarzowy wytwórni i nazwę filmu. Została wylicytowana przez anonimowego nabywcę przez telefon.

"Sokół maltański" na podstawie powieści Dashiella Hammetta to klasyka gatunku filmu czarnego. Rola prywatnego detektywa Sama Spade'a zagrana w nim przez Bogarta uczyniła z niego gwiazdę. A stworzona przez niego postać detektywa stała się wzorem do naśladowania.

PAP/asop

Zobacz także

Zobacz także