X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:31
- Pedofilia to pandemia naszych czasów, pandemia dewiacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań - wskazał. 
Audio
  • Rzecznik Praw Dziecka o filmie "Nic się nie stało" ("Północ - Południe"/ PR24)
Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw DzieckaFoto: Piotr Molecki/East News

W środę w TVP swoją premierę miał film "Nic się nie stało" w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Dokument pokazuje problem pedofilii wśród celebrytów i biznesmenów.

PAP Mikołaj Pawlak 1200.jpg
"Sprawdzimy, jakich wątków nie poruszono". RPD przeanalizuje akta spraw z filmu "Nic się nie stało"

Gość Polskiego Radia wskazał, że w Polsce w ostatnich 20 latach zapadało od 500 do 800 wyroków skazujących za pedofilię rocznie. - Ile było spraw, które nie były wszczęte, nie zostały przeprowadzone rzetelnie, albo dzieci nie miały pełnomocników? Tego nie wiemy - powiedział. Dodał, że pokazaniu prawdziwej skali problemu ma służyć kontrola akt spraw przedstawionych w filmie Sylwestra Latkowskiego. 

"Problem całego systemu prawnego"

- Polska musi walczyć z każdym rodzajem przestępczości, a z tym dotyczącym naruszenia wolności i seksualności dzieci - przede wszystkim - wskazał i dodał, że "karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań". 

Odnosząc się do zapowiedzi powołania przez Prokuratora Generalnego zespołu w Prokuraturze Krajowej, który zbada wątki poruszone w filmie Sylwestra Latkowskiego, co zapowiedział w środę w TVP wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik, Rzecznik Praw Dziecka wyraził nadzieję, że "komisja wyjaśni podstawy, jakie legły u tego, że przestępstwa były przez lata tuszowane i nie były zgłaszane". - To jest problem całego systemu prawnego - dodał. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Po emisji filmu "Nic się nie stało". Zbigniew Ziobro powoła specjalny zespół prokuratorów

Mikołaj Pawlak ocenił, że pedofilia to "pandemia dewiacji". To jest bardzo rozprzestrzenione, przez ogólną seksualizację życia - argumentował. Pytany, co sądzi o spektaklach typu "Eurowizja Junior", gdzie często pokazuje się dzieci stylizowane na dorosłych, odpowiedział, że zgadza się, że "dzieci są często przesadnie »udoroślane« i pokazywane w sposób zbyt seksualny w wydarzeniach artystycznych. - Zdecydowanie wtedy reaguję i żądam wyjaśnień. Mam nadzieję, że podstawowa wrażliwość pomoże temu przeciwdziałać. Cieszymy się z młodych artystów, ale musimy też o nich dbać - wskazał Rzecznik Praw Dziecka

Więcej komentarza do filmu Sylwestra Latkowskiego w nagraniu rozmowy. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Północ - Południe"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: dr Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 12.35


mbl

Czytaj także

Prof. Jabłoński: w Polsce jest maniera oburzenia tylko pedofilią w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:30
- Jest maniera oburzenia pedofilią tylko po jednej stronie - w Kościele. To mroczny styl pokazywania pedofilii. A sytuacja ukazana w filmie "Nic się nie stało" jest traktowana tylko jak pewien kierunek zmian cywilizacyjnych, który się nie podoba tradycjonalistom - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reakcja wielu mediów to bagatelizowanie tematu". Publicysta o filmie "Nic się nie stało"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:00
- Szokuje reakcja mediów głównego nurtu. Buduje się taką narrację, że film jest słaby, nieciekawy, nic nowego nie wniósł do sprawy, to odgrzewany kotlet. Nie zauważa się clue tego wszystkiego, meritum. A meritum, to ogromne uderzenie - nazwiska - w świat celebrycki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rakowski, publicysta pochodzący z Trójmiasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ukazuje czubek góry lodowej". Komentarze polityków po filmie Latkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:29
Premiera dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało" wywołała burzliwą dyskusję w sieci. Do tematu pedofilii w świecie celebrytów odnieśli się także politycy.
rozwiń zwiń