Niesamowite odkrycie w Stambule. Znaleziono ludzkie szczątki sprzed 8500 lat
Dwa ludzkie szkielety sprzed około 8500 lat odkryli w Stambule archeolodzy - donosi portal Hurriyet Daily News.
2011-03-31, 02:00
Odkrycia dokonano podczas badań archeologicznych w stolicy Turcji, w dzielnicy, gdzie obecnie prowadzona jest budowa tunelu łączącego europejski i azjatycki brzeg Stambułu.
- Ludzkie szkielety zostały odnalezione w drewnianych trumnach, w których - co niezwykłe jak na wiek znaleziska - zachowały się także drewniane wieka - poinformował Sirri Comlekci, archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi.
Trumny były złożone w warstwie czarnej gliny. To sprawiło, że przetrwały one ponad 8000 lat.
Według naukowców, artefakty odnalezione obok grobów oraz drewniane trumny pochodzą z około 6500 r. p.n.e. Dr Yasemin Yilmaz, ekspert w dziedzinie antropologii i prehistorii ocenia, że odkryte szkielety są najstarszymi znaleziskami tego rodzaju na terenie całej Anatolii.
REKLAMA
Dokładny wiek znaleziska zostanie ustalony w laboratorium, dzięki zastosowaniu datowania metodą węgla aktywnego C-14.
jt
Polecane
REKLAMA