more_horiz
Wiadomości

Polacy ruszają na Manaslu. To etap wspinaczki na szczyt K2 zimą

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 21:30
4 września 2018 rusza Polska wyprawa na Manaslu (8.156m n.p.m.) – ósmy pod względem wysokości szczyt świata. Wyprawa zakłada zdobycie głównego wierzchołka oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7.895m n.p.m.). Ekspedycja jest częścią planu przygotowawczego, w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.
Od lewej: Rafał Fronia, Grzegorz Bielejec i Mariusz Lange podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach 14. edycji Spotkań z Filmem Górskim, a dotyczącej najbliższych wypraw
Od lewej: Rafał Fronia, Grzegorz Bielejec i Mariusz Lange podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach 14. edycji Spotkań z Filmem Górskim, a dotyczącej najbliższych wyprawFoto: PAP/Grzegorz Momot

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Zakopanem, zapowiadając wyprawę na Manaslu poinformowano, że celem jest wyłonienie ekipy i jak najlepsze jej przygotowanie do ataku na K2 (8611 m) w sezonie 2019/2020.

Serwis specjalny
góry 1200.jpg
GÓRY

Jak wyjaśnił Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 projekt musi być podzielony na etapy. - Pierwszy już zaczynamy, to Manaslu, drugi - w styczniu Kaukaz, ale chyba będzie to bardziej któryś z siedmiotysięczników w Pamirze, trzeci - na wiosnę, kierunek do ustalenia, i czwarty - cel zasadniczy, czyli K2. Każdy kandydat musi wcześniej sprawdzić - poza sferą psychiki - jak reaguje jego organizm na wysokości ośmiu tysięcy metrów, także i w okresie zimowym, kiedy to warunki są ekstremalnie trudne - powiedział nowy szef PHZ, który niedawno zastąpił Janusza Majera.  

Na Manaslu wyprawa pod kierownictwem Rafała Froni, wyprawa ruszy 4 września. W Nepalu wspinacze spędzą ponad 40 dni. Plan wyprawy zakłada w pierwszej kolejności aklimatyzację na drodze normalnej z zastosowaniem wariantu 4 obozów i zdobyciem wierzchołka głównego. 

Piotr Tomala "K2 dla Polaków" to szczyt piramidy, którą najpierw trzeba "zbudować" z kilku elementów - wypraw przygotowawczych

Kolejny cel to zdobycie wierzchołka Manaslu East i powtórzenie w stylu alpejskim drogi sprzed 32 lat (Kukuczka-Hajzer), jako forma upamiętnienia dwóch wybitnych postaci, bez których współczesny polski himalaizm nie istniałby. Zejście planowane jest w formie trawersu do drogi normalnej.

W skład wyprawy wchodzą: 

1. Rafał Fronia - Sudecki KW
2. Paweł Michalski – Łódzki KW
3. Damian Bielecki - KW Katowice, Sakwa
4. Mariusz Lange -KW Katowice
5. Paweł Kopeć - KW Kielce
6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
7. Krzysztof Stasiak - KW Lubin
8. Piotr Głowacki - KW Katowice

- Ten zespół jest mieszanką bardzo doświadczonych alpinistów, jak chociażby Paweł Michalski - zdobywca czterech ośmiotysięczników, oraz tych, którzy na drogę wspinania wysokogórskiego dopiero zaczynają wchodzić. Jak w każdej dyscyplinie sportu, kadra musi być bardzo szeroka, aby potem, po spełnieniu określonych kryteriów, można było ją zawęzić i ostatecznie powołać reprezentację złożoną z najlepszych alpinistów - wyjaśnił Tomala.

Manaslu 8.156m n.p.m Manaslu 8.156m n.p.m

Wyprawa odbędzie się w okresie po-monsunowym: 4.09 – 17.10.2018. Przewidujemy, że wyprawa będzie trwała - 43 dni zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, akcja i potencjalny atak szczytowy w zależności od szybkości aklimatyzacji i warunków pogodowych podczas akcji górskiej planowany jest na okres 5-12 października.

Pierwszego wejścia na Manaslu dokonali 9 maja 1956 roku Japończyk Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu, a pierwszego polskiego i zarazem pierwszego na świecie zimą - Maciej Berbeka oraz Ryszard Gajewski 12 stycznia 1984 roku. Największa tragedia na stokach Góry Ducha miała miejsce 10 kwietnia 1972 roku, kiedy lawina zabiła 15 wspinaczy, w tym dziesięciu Szerpów. Na liście ofiar widnieją dwa polskie nazwiska: 11 grudnia 1983 roku w wyniku naderwania liny przez lawinę kamienną zginął Stanisław Jaworski, a 2 października 1992 roku - Sylwia Dmowska. 

ah, Polski Himalaizm Zimowy, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: góry SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K2 dla Polaków: podano termin kolejnej narodowej wyprawy. Rusza machina organizacyjna

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:42
Podjęto decyzję, iż kolejna, zimowa wyprawa na K2 planowana będzie na zimę 2019/2020 - czytamy w komunikacie Programu Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeska wyprawa na Nanga Parbat znalazła namiot Tomasza Mackiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 14:01
Od tragedii na Nanga Parbat minęło ponad pół roku. Podczas czeskiej ekspedycji na ośmiotysięcznik uczestnicy znaleźli miejsce, w którym znajduje się namiot Tomasza Mackiewicza. Z jednym z nich rozmawiali dziennikarze programu "Alarm". 
rozwiń zwiń