US Open: Naomi Osaka pierwszą Japonką, która po 22 latach awansowała do półfinału turnieju wielkoszlemowego

2018-09-05, 19:58

Naomi Osaka. Foto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Japonka Naomi Osaka pokonała Ukrainkę Łesię Curenko 6:1, 6:1 i awansowała do półfinału turnieju tenisowego US Open w Nowym Jorku. To jej najlepsze osiągnięcie w imprezach Wielkiego Szlema.

Następną przeciwniczkę Osaki wyłoni zaplanowany na godz. 1. w nocy czasu polskiego mecz Amerykanki Madison Keys z Hiszpanką Carlą Suarez-Navarro.

Życiowym wynikiem niespełna 21-letniej Japonki, która posiada również amerykańskiego obywatelstwo, a jej ojciec jest Haitańczykiem, do tej pory było zwycięstwo w zawodach WTA rangi Premier (półka niżej niż Wielki Szlem) w Indian Wells w marcu tego roku. To jednocześnie jedyny tytuł w profesjonalnej karierze tenisistki, która w 2016 roku została uznana przez WTA za "Odkrycie Roku".

W Nowym Jorku i w ogóle w Wielkim Szlemie nigdy wcześniej nie przebrnęła trzeciej rundy. Teraz na kortach Flushing Meadows wygrała już pięć spotkań, w których straciła jednego seta (w 1/8 finału z Białorusinką Aryną Sabalenką). W pozostałych czterech pojedynkach oddała w sumie rywalkom... dziewięć gemów.

Rozstawiona z "20" Japonka mecz z plasującą się 17 pozycji niżej w światowym rankingu Curenko rozpoczęła od szybkiego prowadzenia 3:0 i wtedy straciła jedynego gema w pierwszym secie. W drugim z kolei Ukrainka wygrała gema przy stanie 0:4. Spotkanie trwało 59 minut.

Osaka została pierwszą od 22 lat Japonką, która awansowała do półfinału turnieju Wielkiego Szlema. W 1996 roku w czołowej czwórce Wimbledonu znalazła się Kimiko Date.