Ryszard Szurkowski. Kolarz, który zdominował Wyścig Pokoju

Ryszard Szurkowski to niekwestionowana legenda polskiego kolarstwa. Od ponad pięciu miesięcy mistrz świata z 1973 roku jest sparaliżowany w wyniku wypadku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Portal PolskieRadio24.pl przybliża sylwetkę dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego. 

2018-11-07, 13:33

Ryszard Szurkowski. Kolarz, który zdominował Wyścig Pokoju

Posłuchaj

Ryszard Szurkowski w Polskim Radiu opowiedział taktyce jaką w peletonie stosowali polscy kolarze, o swoich największych sukcesach i o tym dlaczego zaczął uprawiać kolarstwo (Archiwum PR)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek opinię publiczną obiegła informacja o dramacie Ryszarda Szurkowskiego. Całe środowisko kolarskie w Polsce jest poruszone obecną sytuacją złotego medalisty z Barcelony (1973). Cały czas organizowana jest akcja zbierania pieniędzy na leczenie w ośrodku w Kamieniu Pomorskim. Wg ostatnich informacji dziennikarzy "Przeglądu Sportowego" żona Szurkowskiego przekazała wiadomość na temat jego lepszej kondycji zdrowotnej. 

10 czerwca Szurkowski brał udział w wyścigu weteranów w Kolonii. W wyniku kraksy peletonu mistrz świata z 1973 roku ma uszkodzony rdzeń kręgowy i czterokończynowe porażenie. A ponadto uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos oraz zmiażdżoną wargę. 

Powiązany Artykuł

szurkowski 1200.jpg
Dramat Szurkowskiego. Mistrz walczy o powrót do zdrowia

- Czułem jak rozcinają mi koszulkę i spodenki. Jedziemy na blok operacyjny, najpierw pierwsza operacja kręgosłupa, następnego dnia druga, a po tygodniu rekonstrukcja twarzy. Pani chirurg żartowała, że musi mi zrobić nową twarz. Dziś widzę, że egzamin zdała celująco – wspominał Szurkowski.

W Niemczech pozostał prawie dwa miesiące, a od trzech miesięcy kontynuuje rehabilitację w Konstancinie. Gdy okazało się, że jej koszty przekraczają możliwości rodziny, zdecydował się za namową kolegów upublicznić informację o wypadku. Jest nadzieja, że w ośrodku w Kamieniu Pomorskim, dzięki najnowocześniejszych urządzeniom, jak egzoszkielet i lokomat, Szurkowski ponownie stanie na nogi. 

REKLAMA

*** 

Szurkowski pochodzi z Dolnego Śląska. Przygodę z kolarstwem zaczął w 1963 roku, startując jako niezrzeszony amator. Pierwszy raz głośno zrobiło się o nim pięć lat później, kiedy jako kompletnie nieznany kolarz wygrał mistrzostwo Polski w przełajach. Kolejne miesiące jego kariery obfitowały w następne sukcesy. Stanął na drugim stopniu podium podczas mistrzostw górskich, z kolei w szosowych zajął czwarte miejsce. 

"

Ryszard Szurkowski Pani chirurg żartowała, że musi mi zrobić nową twarz

Już w kolejnym sezonie udało mu się zadebiutować w największej imprezie dla amatorów - Wyścigu Pokoju, w którym został wiceliderem. Został powołany do kadry narodowej co tylko pozwoliło mu jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Jeszcze w 1968 roku udało mu się stanąć tuż za podium podczas mistrzostw Polski ze startu wspólnego. 


Przełomowym momentem w karierze Ryszarda Szurkowskiego był Wyścig Pokoju z 1970 roku. To właśnie na tej imprezie dominowała jedna grupa kolarska pod okiem trenera Henryka Łasaka. W rywalizacji drużynowej nie mieli sobie równych, z kolei indywidualnie triumfował Szurkowski. 

Powiązany Artykuł

Szurkowski 1200.jpg
Ciężkie chwile Szurkowskiego. "Rysiek to wspaniały człowiek"

"Bibi" wygrywał Wyścig Pokoju w latach 1970, 1971, 1973 i 1975. Ponadto odniósł 13 zwycięstw etapowych. Tęczową koszulkę indywidualnie zdobył raz - w 1973 roku w Barcelonie. Z kolei w Montrealu (1974) zajął drugie miejsce, a wyprzedził go Janusz Kowalski. 

REKLAMA

Podczas MŚ w kolarstwie szosowym w Barcelonie (1973) wspólnie z kolegami wywalczył złoty medal na dystansie 100 km. Podobnie było dwa lata później w belgijskim Yvoir (1975). Równie dobrze poszło im na igrzyskach olimpijskich. Srebro w Monachium (1972) i ten sam krążek w Montrealu (1976).


***

Szurkowski w trakcie swojej kariery kolarskiej występował w kilku klubach. Zaczynał w grupie LZS Milicz (1966-68). Jeździł również dla Radomiaka Radom (1966), ekipy "Dolmel" Wrocław (1968-78), FSO Warszawa (1979) oraz Poloneza Warszawa (1979-82). 

Polak zwrócił na siebie uwagę czołowych grup zawodowych, w tym m.in. belgijskiej Molteni. Niestety w tamtym okresie kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

REKLAMA

Po zakończeniu kariery sportowej "Bibi" sprawdził się w roli trenera. Z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-1988). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.


Ryszard Szurkowski był również twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011). 

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. W grudniu 2015 roku Polskie Radio uhonorowało tytułem "Osobowości 60-lecia Kroniki Sportowej” ośmioro polskich sportowców. Wśród wyróżnionych był też Ryszard Szurkowski. 

Powiązany Artykuł

Ryszard Szurkowski PR 1200 F
Wyścig Szurkowskiego trwa. Żona potwierdza dobre informacje

---------------

Sukcesy sportowe Ryszarda Szurkowskiego:

REKLAMA

- Mistrzostwo Polski - 12x: 

wyścig przełajowy (1968),

start wspólny (1969, 1974-75, 1978-79),

parami (1972, 1975, 1980),

REKLAMA

wyścig górski (1974),

drużynowo na czas (1975-76), 

- Wyścig Pokoju - 4x (1970, 1971, 1973 i 1975),

- Mistrzostwa świata:

Złoty medal - 

Barcelona - start wspólny amatorów, drużynowo na czas (1973), 

REKLAMA

Yvoir - drużynowo na czas (1975) 

Srebrny medal - 

Montreal - start wspólny amatorów (1974),

- Igrzyska olimpijskie: 

Srebrny medal - 

Monachium - drużynowo na czas (1972),

REKLAMA

Montreal - drużynowo na czas (1976). 

(mb), PolskieRadio24.pl, PAP, IAR 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej