Kibice Lazio odwiedzili KL Auschwitz: jesteśmy wstrząśnięci, oby takie zdarzenia nie miały miejsca nigdy więcej

2018-11-08, 15:35

Kibice Lazio odwiedzili KL Auschwitz: jesteśmy wstrząśnięci, oby takie zdarzenia nie miały miejsca nigdy więcej
Kibice Lazio. Foto: Wiki Commons/CC BY 3.0/Andrew

Rok temu ultrasi Lazio Rzym dopuścili się aktu obrażającego pamięć Anny Frank, której podobiznę przyozdobili w koszulkę AS Roma, odwiecznego rywala. Klub został ukarany wówczas karą finansową, a kibice w ramach zadośćuczynienia zobowiązali się odwiedzić KL Auchschwitz. 

Ultrasom Lazio od zawsze było po drodze ze skrajną prawicą, tym bardziej, że kibicem klubu był Benito Mussolini. Romie kibicuje serce miasta ("core de sta citta' " śpiewają kibice Giallorossi),  a Orłom jego robotnicze przedmieścia. Wybryki na tle rasistowskim mają na Stadio Olimpico (gdzie grają obydwie drużyny) - niestety - długą tradycję. Za jej zeszłoroczną odsłonę władze Serie A nałożyły na Lazio karę 50 tysięcy euro, a kibice rzymskiego klubu przyjechali do Oświęcimia w geście zadoścuczynienia i nauki historii.

- To co tu zobaczyliśmy wstrząsnęło nami i dowodzi, że na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego (nomenklaturę poprawiono po polskiej interwencji) doszło do dramatycznej aberracji, której nie można usprawiedliwić w żaden sposób. Symbol bezdusznej machiny uśmiercającej ludzi, który tu zobaczyliśmy dowodzi, że nauką na przyszłość jest zachowywać wartości ludzkie na tyle wysoko, by takie historie nigdy więcej nie miały miejsca - powiedział rzecznik prasowy S.S Lazio dla portalu laziochannel.it

Rzecznik reprezentował klub wraz z zawodnikami. W delegacji byli również: uczniowie, studenci rzymskich szkół i uczelni oraz Burmistrz Wiecznego Miasta - Virginia Raggi, której towarzyszyła przewodnicząca rzymskiej gminy żydowskiej - Ruth Dureghello. Nieobecny był prezes rzymian - Claudio Lotito, w którego imieniu przemawiał odpowiedzialny za komunikacje zewnętrzną klubu - Arturo Diaconale.

- Miałem wcześniej osobiste doświadczenia z osobami, które ocalały przed Holokaustem. Ich świadectwa są niezbędne aby nasza młodzież i sportowcy nigdy nie zapomnieli o objawach odczłowieczenia jakie zobaczyli w Oświęcimiu. Naszą obecnością tutaj dotrzymaliśmy zobowiązania naszego prezesa (Lotito), a dotrzymanie zobowiązania jest - jak uważam - bardzo ważne w świecie, który coraz częściej o obowiązku zapomina lub go bagatelizuje. - kontynuował Diaconale.

- Podczas wizyty rozmawialiśmy z Panią burmistrz o wspólnych projektach, w których chętnie weźmie udział nasz klub, by walczyć z krzywdzącym stereotypem. Szkodzi on wizerunkowi Lazio, który oparty jest przecież na duchu olimpijskim, lojalności oraz wartościach humanistycznych - powiedział Arturo Diagonale, rzecznik Lazio, dla laziochannel.it

Powiązany Artykuł

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Przypomnę, że w zeszłym roku, kiedy opisywane wyżej zdarzenia ze Stadio Olimpico zaszokowały włoską i międzynarodową opinię publiczną, zobowiązując się do wizyty w KL Auschwitz Claudio Lotito został nagrany przez dziennikarzy, którym wypalił: "zróbmy to i miejmy z głowy tę szopkę".

Hubert Borucki, PolskieRadio 24

Polecane

Wróć do strony głównej