more_horiz
Wiadomości

Zimowe IO 2026: szef MKOl chwali włoską kandydaturę. "Bardzo ważne gwarancje"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 18:43
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach pochwalił starania Włoch o prawo organizacji zimowych igrzysk w 2026 roku. "To mocna kandydatura" - powiedział w czwartek Niemiec.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: lazyliama/Shutterstock.com

Wprawdzie rząd Włoch nie udzielił dotychczas oficjalnie gwarancji staraniom Mediolanu i Cortiny d'Ampezzo o prawo goszczenia najlepszych olimpijczyków w sportach zimowych w 2026 roku, to jednak sternik światowego ruchu olimpijskiego zdecydowanie poparł w czwartek w Rzymie włoskie starania.

- Gwarancje, które napłynęły ze stolic obu regionów Lombardii i Wenecji Euganejskiej są bardzo ważne, aby zapewnić staraniom stosowne zabezpieczenie. MKOl popiera ich inicjatywę - powiedział Bach w stolicy Włoch. - Minister sportu Włoch Giancarlo Giorgetti zapewnił mnie, że rząd popiera inicjatywę i jest gotowy udzielić gwarancji staraniom o igrzyska w 2026 roku - dodał Bach 

Na początku października Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził kandydatury Calgary, Sztokholmu oraz łączoną Mediolanu i Cortiny d'Ampezzo. W ostatnim czasie kanadyjskie media poinformowały, że Calgary lada moment wycofa kandydaturę, bowiem państwo, prowincja Alberta oraz samo miasto nie zdołały porozumieć się w kwestii finansowania. 

Według stacji Canadian Broadcasting Corporation kwota, o którą spierają się władze miasta, regionu i kraju, sięga setek milionów dolarów. W przyszłym tygodniu odbędzie się w Calgary referendum decydujące o dalszych losach propozycji. 

W Szwecji ten pomysł traktowany jest równie sceptycznie jak w Kanadzie. 

Ostateczna decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem igrzysk w 2026 roku, zapadnie w czerwcu 2019 w Lozannie. Calgary było już gospodarzem najważniejszej imprezy dla sportów zimowych w 1988 roku, natomiast Cortina d'Ampezzo gościła sportowców 32 lata wcześniej. 

Organizatorem najbliższej zimowej olimpiady będzie w 2022 roku Pekin.

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zimowe IO 2026: sensacyjna oferta Argentyny. Igrzyska odbędą się latem?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 16:08
Calgary, Sztokholm i Cortina d'Ampezzo, a więc trzy miasta, które zgłosiły chęć organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku, borykają się z poważnymi problemami, które mogą wpłynąć na wycofanie ich kandydatur. Wobec problemów zainteresowanych miast, chęć goszczenia igrzysk zgłosiła... Argentyna, której władze chcą przeprowadzić imprezę w Buenos Aires oraz leżącym na południu kraju mieście Ushuaia. 
rozwiń zwiń