more_horiz
Wiadomości

Ukłon Everest Today w stronę wybitnych polskich himalaistów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 16:04
Nepalski bloger Chhabi R. Pokhrel włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zarządzanym przez niego na Twitterze i Facebooku profilu Everest Today wspomina i przypomina najsłynniejszych polskich himalaistów.
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: Seweryn Bidziński - Barbara Rusowicz (1992) Wszystko o Wandzie Rutkiewicz, Warszawa: Comer & Ekolog, ss. 194 ISBN 83-85149-02-1/Domena publiczna/Wikimedia Commons

Pokhrel swoją galerię zaczął od zdjęcia Jerzego Kukuczki na szczycie Annapurny. 3 lutego 1987 roku razem z Arturem Hajzerem dokonali pierwszego zimowego wejścia na tę górę.

Na kolejnych fotografiach znaleźli się m.in. Krzysztof Wielicki, Andrzej Zawada, Maciej Berbeka, Andrzej Czok, którego 70. rocznica urodzin przypada właśnie w niedzielę, a także Wojciech Kurtyka, Wanda Rutkiewicz, Hajzer i Adam Bielecki. Wyliczono ich największe sukcesy i zasługi dla światowego alpinizmu. Nie zabrakło również Andrzeja Bargiela, który w lipcu jako pierwszy zjechał na nartach z K2.

Na profilu pojawiły się również życzenia dla Polaków z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

"Przekazujemy życzenia nieustającej siły i szczęścia, jak również sukcesów, dobrego samopoczucia oraz dobrobytu kraju i jego mieszkańców. Gratulacje, Polsko!" - napisano.

ps

Zobacz więcej na temat: Himalaje góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dlaczego kończyć skoro tak dobrze idzie?" - pytał Jerzy Kukuczka. Na południowej ścianie Lhotse coś poszło nie tak

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 11:00
Do pełni szczęścia zostało im kilka metrów. Kukuczka przytulony był do ściany Lhotse, starał się znaleźć lepszy chwyt. "Jurek uważaj!” – ostrzegał Ryszard Pawłowski, gdy nagle Kukuczka zaczął wolno osuwać się wraz z warstewką świeżego puchu. Starał się zaczepić ostrze czekana o skalny załom… Na próżno… - wspominał Ryszard Pawłowski, wspinaczkowy partnr Jerzego Kukuczki. Mija 29 lat od śmierci legendy polskiego himalaizmu.
rozwiń zwiń