X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mamed Khalidow to nie wyjątek. Sportowcy przestali bać się mówienia o problemach psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 22:10
Szerokim echem wśród polskich kibiców odbiły się słowa byłego mistrza KSW w wadze średniej Mameda Khalidova, który poinformował niedawno, że cierpi na nerwicę. Psycholog sportowy Daria Abramowicz w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl powiedziała, że zaburzenia psychiczne coraz częściej występują w społeczeństwie, więc naturalny jest fakt, że takie problemy dotykają też niektórych sportowców.
Mamed Chalidow
Mamed Chalidow Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Światowe statystyki i prognozy są jasne. Zaburzenia psychiczne stają się problemem dla coraz większej części populacji.

- Warto pamiętać, że jako populacja coraz częściej doświadczamy chorób o podłożu psychicznym. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2020 roku depresja będzie czwartą najczęściej występującą chorobą na świecie, a dziesięć lat później będzie już najczęściej pojawiającą się w społeczeństwie w populacji światowej. To pokazuje nam, jak wiele wyzwań w obszarze zdrowia psychicznego dziś i w przyszłości przed nami – przypomina Daria Abramowicz.

Obecnych problemów Khalidova nie powinno się wiązać ze sportem, jaki uprawia.

- Sportowcy czują i przeżywają tak jak każdy człowiek. Wobec tego problemy Khalidowa niekoniecznie muszą być związane z tym, że uprawia sport walki. Dodatkowym czynnikiem może być natomiast trud, jaki należy włożyć w dojście do mistrzowskiego poziomu – przyznaje psycholog sportowy.

Czytaj dalej:
Khalidov Bernatt 1200 f.jpg
Mamed Khalidov przyznał się do problemów ze zdrowiem psychicznym: to jest koniec. Nie mogę walczyć

Czy czynnikiem, który wzmaga ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, można nazwać presję?

- Ciężko wytłumaczyć to tylko w ten sposób. Presja nie jest tu czynnikiem koniecznym i wystarczającym. Natomiast obciążenia emocjonalne związane z uprawianiem sportu na najwyższym poziomie mogą być jednym z takich czynników. Mówiło o tym zresztą wielu sportowców, w tym wielkie gwiazdy jak Mikaela Shriffin, Lindsay Vonn (obie uprawiają narciarstwo alpejskie - przyp. red.), Ian Thorpe, Michael Phelps (obaj pływanie - przyp. red.) czy Serena Williams (tenis - przyp. red.). W tym wypadku mamy podobną sytuację – przypomina Daria Abramowicz.

Gwiazdor polskiego MMA w rozmowie z „Super Expressem” zapewnił, że jego obecne problemy nie mają związku z ciosami, jakie przyjął podczas swojej kariery. Daria Abramowicz jest podobnego zdania.

- Zaburzenia lękowe, o których mówi Mamed Khalidov, to nie jest kwestia neurologiczna, o której moglibyśmy mówić w przypadku przyjmowania dużej ilości ciosów – przyznała.

W ostatnich latach coraz częściej znani sportowcy mówią o swoich problemach, takich jak nerwica czy depresja, do której przed kilkoma laty przyznała się Justyna Kowalczyk. Jeszcze kilkanaście lat temu podobne tematy były w środowisku tematem tabu.

- Zwiększa się świadomość społeczna, co przekłada się na środowisko sportowców – nie ma wątpliwości psycholog sportowy.

Czym charakteryzują się zaburzenia, z którymi walczy Mamed Khalidow? Czy osoba cierpiąca na nerwicę może być agresywna wobec innych ludzi?

- Zaburzenia lękowe objawiają się poczuciem zmartwienia i niepewności przez większość czasu, trudnościami w uspokojeniu się i w uzyskaniu poczucia bezpieczeństwa. Wiążą się także z zamykaniem się w sobie, odczuwaniem bardzo silnych obaw, poczuciem izolacji i pojawianiem się nawracających myśli wywołujących lęk. W przypadku zaburzeń lękowych często pojawiają się także objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, poczucie sparaliżowania, rozedrganie. Trudno wiązać to z agresją kierowaną na zewnątrz, w stronę społeczeństwa. Warto o tym pamiętać – apeluje Daria Abramowicz.

Zdaniem naszej rozmówczyni, wyobrażenia kibiców o wielkich gwiazdach sportu nie zawsze mają związek z rzeczywistością.

- Społeczeństwo często postrzega sportowców jako niezwyciężone maszyny, które dają sobie radę ze wszystkim. Nie zawsze tak jednak jest, co widzimy w tym wypadku. Problemy Khalidowa w społecznym mniemaniu stanowią kontrast do dyscypliny sportowej, którą uprawia – zaznaczyła na koniec Daria Abramowicz.

Czytaj dalej:
mamed 1200.jpg
KSW 46: Khalidov przegrał z Narkunem. Wyniki gali w Gliwicach

Po ostatniej, przegranej walce na KSW 46 Mamed Khalidov poinformował, że kończy karierę. Decyzję poprzedziły dwie porażki w starciach z mistrzem wagi półśredniej Tomaszem Narkunem.

W rozmowie z „Super Expressem” Khalidov wyjaśnił powody swojej decyzji.

- Łapie mnie nerwica i nie mogę nad tym zapanować. To przychodzi i to masz. Trwa pół dnia, dobę. Jesteś nieobecny, czasami nie wiesz, gdzie jesteś - mówił Khalidov - Jestem na sto procent pewny, że to jest koniec. Nie mogę walczyć, gdy nie jestem w stanie dawać z siebie stu procent - oznajmił.

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec epoki Mameda Khalidova. Zasłużony status legendy polskiego MMA

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:00
Mamed Khalidov i KSW przez lata sprawili, że polski świat mieszanych sztuk walki przeszedł długą drogę od kontrowersyjnej i niezbyt znanej rozrywki do wielkich wydarzeń, które przyciągają setki tysięcy ludzi. Kariera legendarnego zawodnika dobiegła jednak końca.
rozwiń zwiń