more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: trzykrotny mistrz świata Niki Lauda wyszedł ze szpitala. "Nadal będzie pod naszą opieką"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 12:55
Trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda, który na początku stycznia z powodu ciężkiej grypy trafił do szpitala w Wiedniu, został wypisany do domu. Każda infekcja w jego przypadku jest groźna, na początku sierpnia ubiegłego roku Austriak przeszedł zabieg przeszczepu płuc.
Niki Lauda
Niki Lauda Foto: foter.com/Thomas Ormston

Austriak, który 22 lutego 2019 skończy 70 lat, zachorował podczas zimowego urlopu na Ibizie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 

- Stan jego zdrowia się poprawił, już nie ma żadnego zagrożenia, stąd decyzja o wypisaniu z kliniki. Oczywiście nadal będzie pod naszą opieką, będziemy monitorowali stan osłabionego układu odpornościowego - potwierdził lekarz naczelny oddziału chorób płuc wiedeńskiej kliniki Walter Klepetko.

O problemach Laudy zrobiło się głośno latem ubiegłego roku, kiedy zachorował na jedną z odmian grypy. Kiedy jego stan się pogorszył, lekarze zdecydowali o przeszczepie płuc. Zabieg przeprowadzono 2 sierpnia. Szpital opuścił w październiku, a następnie do połowy grudnia przebywał w specjalnej klinice rehabilitacyjnej. Dopiero przed świętami Bożego Narodzenia mógł wrócić do domu na Ibizie.


Lauda jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku, w barwach McLarena. W 1976 roku uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, uszkodził sobie również płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Karierę zakończył w 1985 roku.

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku.

W 2013 roku powstał film pt. "Wyścig", opowiadający historię słynnej rywalizacji pomiędzy Laudą i Brytyjczykiem Jamesem Huntem.

(mb) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Formuła 1: FIA przedstawiła kalendarz na sezon 2019. Napięty grafik Roberta Kubicy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 16:28
Znamy już datę pierwszego wyścigu, w którym po ośmiu latach za kierownicą samochodu Formuły 1 usiądzie Robert Kubica. FIA ogłosiła oficjalny kalendarz na sezon 2019. Mistrzostwa świata zostaną zainaugurowane w marcu podczas Grand Prix Australii, z kolei zakończą się 1 grudnia w Abu Zabi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mick Schumacher wchodzi w buty ojca? Syn legendy Formuły 1 bliski przenosin do Ferrari

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:16
Mick Schumacher, syn siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1 jest bliski dołączenia do programu młodych kierowców w zespole Ferrari na sezon 2019. Według mediów wszystko został już ustalone, a podpis pod kontraktem to tylko formalność. 
rozwiń zwiń