more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: Williams nadrabia zaległości w "dzień filmowy". Ekipa Kubicy "nabija przebieg" na torze Catalunya

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 14:21
Zespół Williamsa postanowił wykorzystać dodatkową możliwość na testy swojego bolidu. Podczas tak zwanego "dnia filmowego" ekipa może przejechać maksymalnie 100 kilometrów na specjalnych oponach oraz bez dodatkowych czujników.
Ekipa Williamsa - od lewej Robert Kubica, George Russell i  Lance Stroll
Ekipa Williamsa - od lewej Robert Kubica, George Russell i Lance StrollFoto: Williams/Twitter/screen

Trwające od poniedziałku testy na torze Catalunya po Barceloną zespół Williamsa rozpoczął z dwudniowym opóźnieniem. Bolid zespołu z Grove wyjechał po raz pierwszy na tor dopiero w środę podczas sesji popołudniowej i był najwolniejszy. 

W czwartkowe przedpołudnie po raz pierwszy wystąpił Robert Kubica. Wracający po ośmiu latach do roli pełnoprawnego kierowcy F1. Na trybunach towarzyszyła mu biało-czerwona flaga z napisem "Forza Robert". 

Polski kierowca uzyskał najsłabszy czas w gronie testujących kierowców. W sumie przejechał przed południem 48 okrążeń, z których większość służyła zbieraniu danych. Na najlepszym z nich uzyskał wynik 1.21,542, o blisko cztery sekundy gorszy od najszybszego w tej sesji pochodzącego z Tajlandii Brytyjczyka Alexandra Albona z Toro Rosso - 1.17,637.

Kilka godzin później na tor wyjechał Russell. Przejechał tylko 17 okrążeń, najszybsze pokonał w 1.20,997. Licząc jego środowe i czwartkowe okrążenia oraz przedpołudniowe testy Kubicy kierowcy Williamsa przejechali w ciągu dwóch dni zaledwie 88 "kółek", najmniej w całej stawce.

Porównanie z bolidem Mercedesa, który zrobił 610 kółek, wygląda zatem niezbyt efektownie, dlatego nie dziwi fakt, że szefowie Williamsa zdecydowali się wykorzystać kolejny dzień na testy bolidu FW42.

Kubica 1200 (2).jpg
Formuła 1: Robert Kubica testował na torze w Barcelonie. Williams łapie rytm

"Dzień fimowy"

Piątek to na torze Catalunya to "dzień filmowy" - organizatorzy testów zarezerwowali ten dzień na przygotowywanie przez ekipy materiałów promocyjnych. 

Podczas nagrywania obowiązują inne niż podczas testów zasady. Bolid może przejechać maksymalnie 100 kilometrów na specjalnym komplecie opon i bez dodatkowych czujników mierzących ustawienia aerodynamiczne.

Dla zespołu Williamsa każda dodatkowa możliwość przetestowania bolidu jest bezcenna, dlatego ekipa z Grove postanowiła to wykorzystać, by inżynierowie otrzymali jak najwięcej informacji dotyczących bolidu, tak by być gotowym na zaplanowany na 17 marca Grand Prix Australii.

Póki co Williams nie poinformował który z kierowców zasiądzie w piątek za sterami FW42.

Kolejna tura testów rozpocznie się we wtorek 26 lutego i potrwa do piątku 1 marca. 

ah, PolskieRadio24.pl

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Formuła 1: ROKiT Williams Racing. Kim jest nowy sponsor zespołu Roberta Kubicy?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 12:18
W poniedziałek zespół Formuły 1 Williams, w którym jeździł będzie Robert Kubica, oficjalnie przedstawił nowe malowanie bolidu na sezon 2019. Ekipa z Grove ma również nowego sponsora tytularnego, teraz team będzie się nazywał ROKiT Williams Racing. Kim jest nowy sponsor brytyjskiej ekipy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Formuła 1: bolid Williamsa wreszcie na torze, ale powodów do radości niewiele. Kubica w czwartek podkręci tempo?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:17
Kolega Roberta Kubicy z zespołu Williamsa, Brytyjczyk George Russell, był najwolniejszy podczas popołudniowej sesji testowej na torze Catalunya pod Barceloną. Wracającego do Formuły 1 Polaka zobaczymy w akcji w czwartek.
rozwiń zwiń