more_horiz
Wiadomości

Akcja na Nanga Parbat: zlokalizowano namiot. Nardi i Ballard wciąż poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:47
Zakończyły się czwartkowe poszukiwania Daniele Nardiego i Toma Ballarda, himalasitów, z którymi urwał się kontakt podczas ich wspinaczki na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Jak poinformowano akcja ratowniczo-poszukiwawcza zostanie wznowiona w piątek.   
Audio
  • "Według informacji z bazy, Nardi i Ballard mogą znajdować się na wysokości 6300 metrów. Piloci zauważyli w tym miejscu ślady lawin - mówi Jerzy Natkański - himalaista i prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki (IAR)
Śmigłowiec pod Nanga Parbat
Śmigłowiec pod Nanga ParbatFoto: Facebook/AsgharAliPorik

Śmigłowce rozpoczęły poszukiwania zaginionych na ośmiotysięczniku himalaistów Daniele Nardiego i Toma Ballarda w czwartek rano.

Zaangażowany w akcję ratunkową jest ambasador Włoch w Pakistanie Stefano Pontecorvo, to on poinformował o starcie śmigłowców w kierunku Nanga Parbat. 

"Helikopter, który szuka Daniele Nardiego i Toma Ballarda wyruszył na Nanga Parbat (...)" - poinformował Pontecorvo.

Ze względu na złe warunku atmosferyczne pierwsze rozpoznanie nie przyniosło jednak żadnych rezultatów, maszyny musiały zawrócić do Skardu.

Po kilku godzinach podjęta została druga próba rekonesansu. Biorący udział w akcji himalaiści zauważyli na wysokości około 6000 m namiot przykryty śniegiem oraz ślady lawiny. 

W składzie ekipy ratunkowej jest m.in. Ali Sadpara, który, w 2016 roku wspólnie z Simone Moro i Alexem Txiconem, zdobył Nanga Parbat. Było to pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt.

Jak poinformował Pakistan Mountains News, w akcji ratowniczo-poszukiwawczej oprócz Aliego Sadpary biorą też udział inni pakistańscy wspinacze: Imtiaz Hussain i Dilawar Hussain.

Jak podaje Stefano Pontecorvo akcja ratowniczo-poszukiwawcza zostanie wznowiona w piątek rano. Ambasador Włoch w Pakistanie w swoim wpisie na Twitterze poinformował także, że w drugim dniu akcji będzie pracowało więcej osób.

Włoch i Brytyjczyk 22 lutego wyruszyli z obozu czwartego (C4) w kierunku szczytu. Ostatni kontakt z alpinistami miał miejsce 24 lutego, gdy byli na wysokości 6300 m.

Daniele Nardi nie jest pierwszy raz na Nanga Parbat. Na ośmiotysięczniku działał już wcześniej cztery razy, między innymi z Elisabeth Revol. 

Tegoroczny wspinaczkowy partner Nardiego Tom Ballard głównie wspinał się w Alpach. W ciągu jednego zimowego sezonu zdobył słynne północne ściany w Alpach - Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses i Petit Dru.

Tegorocznym celem Nardiego i Ballarda na Nanga Parbat było przejście ściany Diamir nową linią, biegnącą Żebrem Mummery’ego. Himalaiści wspinali się bez użycia tlenu z butli i w stylu alpejskim.  

Rok temu na Nanga Parbat zginął Polak - Tomasz Mackiewicz. Na Nangę z pomocą ruszyli wówczas uczestnicy ekspedycji, która atakowała K2 - ekipa ratunkowa składająca się z himalaistów - Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Piotra Tomali i Jarosława Botora uratowali partnerkę "Czapkinsa" - Elizabeth Revol.

Aneta Hołówek, pm, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: SPORT góry Nanga Parbat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat postawił pomnik ludzkiej niezłomności. "Teraz z Czapkinsa nie wypada się już śmiać"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:00
- Środowisko, przynajmniej to wspinaczkowe, śmiało się z Tomka Mackiewicza i śmieje się pewnie do dzisiaj. A teraz już śmiać się nie wypada. Tomek zdobył Nangę w stylu zbliżonym do alpejskiego, w małym zespole dwuosobowym, bez poręczowania, bez tragarzy, w takim trochę punkowym stylu, co docenił sam Wojtek Kurtyka - mówi Dominik Szczepański, autor wydanej właśnie biografii polskiego wspinacza "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok po dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. "Wciąż jeszcze płonęła w nas nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:52
Minął rok od heroicznej akcji ratunkowej polskiego zespołu na Nanga Parbat, której życie zawdzięcza Elisabeth Revol. Na "Nagiej Górze" na zawsze pozostał Tomasz Mackiewicz - w tym przypadku drugi cud po prostu nie mógł nastąpić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma kontaktu z dwójką himalaistów. Ma ruszyć pomoc na Nanga Parbat. Gotowość w bazie pod K2?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 21:00
Niepokojące wieści nadchodzą z Nanga Parbat. Ośmiotysięcznik atakują Daniele Nardi i Tom Ballard, którzy 22 lutego wyruszyli z obozu czwartego (C4) w kierunku szczytu. Ostatni kontakt z alpinistami miał miejsce 24 lutego.
rozwiń zwiń