X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat: biurokracja, pieniądze czy pogoda wstrzymały akcję? Drony i ekipa Txikona wciąż w gotowości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:30
Kolejny dzień poszukiwań zaginionych na Nanga Parbat (8126 m) himalaistów - Włocha Daniele Nardiego i Brytyjczyka Toma Ballarda, z którymi po raz ostatni kontaktowano się 24 lutego, nie przyniósł rezultatów. W piątek do akcji mieli włączyć się wspinacze, którzy działają na K2, niestety ich planów nie udało się zrealizować.  
Audio
  • Włodzimierz Kierus, który był uczestnikiem m.in. wyprawy na Nanga Parbat w 2013 roku, uważa, że himalaiści najprawdopodobniej już nie żyją (IAR)
  • Polski himalaista podkreśla doświadczenie osób zaangażowanych w odnalezienie zaginionych Nardiego i Ballarda (IAR)
Na zdjęciu Daniele Nardi (czerwona kurtka) i Tom Ballard oraz zdjęcie śmigłowca w bazie pod Nanga Parbat
Na zdjęciu Daniele Nardi (czerwona kurtka) i Tom Ballard oraz zdjęcie śmigłowca w bazie pod Nanga Parbat Foto: Facebook/DanieleNardi

Wielicki Bielecki 1200 F.jpg
Krzysztof Wielicki 30 lat temu na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Po raz ostatni z Nardim i Ballardem współpracownicy mieli kontakt 24 lutego, gdy wspinacze byli na wysokości 6300 metrów na Żebrze Mummery'ego. Akcja ratowniczo-poszukiwawcza ruszyła 28 lutego. Ze Skardu wyruszyły dwa helikoptery, na pokładzie maszyn Armii Pakistańskiej (Pakistan Army Aviation) byli Ali Sadpara, który, w 2016 roku wspólnie z Simone Moro i Alexem Txiconem, zdobył Nanga Parbat. Było to pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt. W akcji oprócz Sadpary brali też udział inni pakistańscy wspinacze: Imtiaz Hussain i Dilawar Hussain.

Ze względu na złe warunku atmosferyczne pierwsze rozpoznanie nie przyniosło żadnych rezultatów, śmigłowce musiały zawrócić do Skardu.

Po kilku godzinach podjęta została druga próba rekonesansu. Biorący w niej udział himalaiści, na wysokości około 6000 metrów, zauważyli namiot (bądź płachtę) przykryty śniegiem oraz ślady lawiny.

Podczas lotu wykonano dokładne zdjęcia terenu, które następnie będą wnikliwie analizowane. Może okazać się, że sprzęt wcale nie należał do włosko-brytyjskiego zespołu.

Zdjęcie z lotu rozpoznawczego na Nanga Parbat Zdjęcie z lotu rozpoznawczego na Nanga Parbat

W czwartek wieczorem "Mountain Pakistan News" - powołując się na informacje podane na oficjalnym profilu Daniele Nardiego na Facebooku - poinformowało, że w piątek do bazy pod K2 mają polecieć dwa helikoptery, które zabiorą stamtąd czterech uczestników wyprawy kierowanej przez Wasilija Piwcowa. Rosyjsko-kazachsko-kirgiski zespół zgłosił chęć włączenia się w akcję.

W piątek rano ekipa Piwcowa zdecydowała jednak, że pozostanie w bazie (zagrożenie lawinowe na Nanga Parbat), za to pod Nangę wyruszyć miał drugi zespół (cztery osoby w tym lekarz), który działa na K2 - dowodzony przez Alexa Txikona, zimowego zdobywcę Nangi z 2016 roku. Oprócz Txikona w ekipie mieli się znaleźć Felix Criado, Jousep Sanchis i Ignacio de Zuloaga. Jak poinformowano, Bask chce wykorzystać w akcji ratunkowo-poszukiwawczej trzy drony przystosowane do pracy na dużych wysokościach. 

Plany te potwierdziła też ekipa rosyjsko-kazachsko-kirgiska.

Wszystkie piątkowe założenia zweryfikowała pogoda, ale nie była to jedyna przyczyna tego, że akcja dzisiaj nie ruszyła. Na oficjalnym profilu Daniele Nardiego poinformowano, że agencja zarządzająca lotami śmigłowców wymagała zaliczki. Rodzina Włocha od razu przekazała niezbędne środki, jednak biurokracja uniemożliwiła uruchomienie maszyn i lot po ekipę Txikona do bazy pod K2 nie był możliwy. 

Do akcji wkroczył ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo, który od samego początku jest zaangażowany w akcję ratunkową - to on jako pierwszy poinformował o początku działań na Nanga Parbat - jednak w międzyczasie pogorszyły się jeszcze bardziej warunki atmosferyczne i cała akcja została przełożona na jutro. 

Informacje podane na stronie Nardiego skrytykował Karim Shah Nizari pakistański wspinacz, który pokreślił, że Armia Pakistanu robi wszystko, aby "ratować ludzkie życie mimo napiętej sytuacji w kraju". W Pakistanie większość lotów jest zawieszonych z powodu konfliktu na linii Pakistan - Indie i eskalacji problemów związanych z walką o Kaszmir. 

Do sytuacji dotyczącej zaliczki i biurokracji odniósł się też Asghar Ali Porik, szef agencji Jasmine Tours Pakistan, która organizuje wyprawy w tym rejonie.

Jednocześnie w piątek Ali Sadpara oraz jego dwóch pakistańskich kolegów - Imtiaz Hussain i Dilawar Hussain - wyszli z bazy pod Nangą i dotarli do obozu pierwszego (C1). Himalaiści musieli jednak zawrócić.  

Jak poinformowano wsparcia akcji poszukiwawczo-ratowniczej udziela także Elisabeth Revol, która w ubiegłym roku zdobyła Nanga Parbat wraz z Tomaszem Mackiewiczem. 

W styczniu 2018 roku zespół Mackiewicz - Revol także potrzebowali pomocy. Na Nangę ruszyli wówczas uczestnicy ekspedycji, która atakowała K2 - ekipa ratunkowa składająca się z himalaistów - Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Piotra Tomali i Jarosława Botora uratowali partnerkę "Czapkinsa" - Elizabeth Revol. Mackiewicz niestety na zawsze pozostał na górze.

Poszukiwany Daniele Nardi nie jest pierwszy raz na Nanga Parbat. Na ośmiotysięczniku działał już wcześniej cztery razy, między innymi z Elisabeth Revol. 

nanga bielecki czech 1200 F
Nanga Parbat pokonała Bieleckiego i Czecha. "Dostaliśmy lekcję pokory"

Przed wyprawą Daniele Nardi był pytany o to, czy Nanga stała się dla niego obsesją? - Nie, i mówię to szczerze. Raczej myślę o nowej drodze na Żebrze Mummery’ego. To moje wielkie marzenie, ale to nie jest obsesja. To raczej miłość do idei, a jeszcze bardziej do stylu rozumienia gór i życia - wyjaśniał 42-letni wspinacz.

Tegoroczny wspinaczkowy partner Nardiego, Tom Ballard głównie wspinał się w Alpach. W ciągu jednego zimowego sezonu zdobył słynne północne, alpejskie ściany - Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses i Petit Dru.

Tom jest synem brytyjskiej alpinistki Alison Hargreaves, która jako pierwsza Brytyjka przeszła północną ścianę Eigeru (1988). W 1995 zdobyła trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Kanczendzongę i K2. Na Everest wspięła się bez wspomagania tlenem z butli, była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Trzy miesiące po tym wyczynie zginęła w lawinie podczas zejścia z K2.  

- Gdy miałem 10 lat wiedziałem, że będę się wspinać, góry stały się całym moim życiem. Wspinałem się zresztą na Eiger zanim się urodziłem - mówił w jednym z wywiadów pochodzący z Derbyshire 30-letni wspinacz, nawiązując do tego, że jego matka, zdobywając północną ścianę Eigeru była w drugim miesiącu ciąży z Tomem. - Nic dziwnego, że teraz chodzę po górach - dodawał.

Tegorocznym celem Nardiego i Ballarda na Nanga Parbat było przejście ściany Diamir nową linią, biegnącą Żebrem Mummery’ego. Himalaiści wspinali się bez użycia tlenu z butli i w stylu alpejskim.  


Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: Nanga Parbat góry SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bielecki szanuje obsesję Tomka Mackiewicza: byłbym jednak pierwszym do skopania mu tyłka

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 12:00
- Góry to jest strefa wolności i każdy ma prawo przeżywać je na swój sposób. Nawet jeżeli instruktorów wspinania i himalaistów raziło to, w jaki sposób Tomek działał i zarzucano mu brak profesjonalizmu, to dla mnie to była jego droga, jego wybór i jego prawo - mówi o Tomku Mackiewiczu w rozmowie z Polskim Radiem Adam Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat postawił pomnik ludzkiej niezłomności. "Teraz z Czapkinsa nie wypada się już śmiać"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:00
- Środowisko, przynajmniej to wspinaczkowe, śmiało się z Tomka Mackiewicza i śmieje się pewnie do dzisiaj. A teraz już śmiać się nie wypada. Tomek zdobył Nangę w stylu zbliżonym do alpejskiego, w małym zespole dwuosobowym, bez poręczowania, bez tragarzy, w takim trochę punkowym stylu, co docenił sam Wojtek Kurtyka - mówi Dominik Szczepański, autor wydanej właśnie biografii polskiego wspinacza "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja na Nanga Parbat: zlokalizowano namiot. Nardi i Ballard wciąż poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:47
Zakończyły się czwartkowe poszukiwania Daniele Nardiego i Toma Ballarda, himalasitów, z którymi urwał się kontakt podczas ich wspinaczki na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Jak poinformowano akcja ratowniczo-poszukiwawcza zostanie wznowiona w piątek.   
rozwiń zwiń