more_horiz
Wiadomości

K2: ekipa Wasilija Piwcowa daje za wygraną? "Schodzimy do bazy"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:07
Wszystko wskazuje na to, że zimowa wyprawa na K2 (8611 m) - w której wzieli udział himalaiści z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu, nie podejmie już próby ataku szczytowego na ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik.
Audio
  • Jerzy Natkański, himalaista i prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego mówi, że wszystko wskazuje na to, że ekipa Piwcowa zakończyła działalność na K2 (IAR)
  • Jerzy Natkański o przyszłorocznych planach Polaków i innych ekip w związku z K2 (IAR)
... w drodze do bazy pod K2
... w drodze do bazy pod K2 Foto: shutterstock

Zespół rosyjsko-kirgisko-kazachski pod kierownictwem Wasilija Piwcowa informował w czwartek, że kierownik wyprawy oraz Artem Braun, Tursunali Aubakirow i Michaił Daniczkin, którzy działali przez kilka dni na Żebrze Abuzzi, dwie ostatnie noce spędzili na wysokości około 7500 m. Jak poinformowano ekipa postanowiła jednak zejść do bazy, a powodem tej decyzji mają być złe warunki atmosferyczne. 

Na Twitterze RussianClimb pojawiła się informacja, że ekipa ma w planach pakowanie obozów. Jednak oficjalnego komunikatu jeszcze nie ma.

Na ewentualną zmianę decyzji zespół ma jeszcze cztery dni. Jak poinformował Asghar Ali Porik, szef agencji która obsługuje zespół Piwcowa, tragarze w bazie mają się stawić 12 marca. 


Do bazy pod K2 ma wrócić Alex Txikon, który przerwał akcję na tym ośmiotysięczniku i ruszył na Nanga Parbat, by tam wziąć udział w akcji poszukiwawczej zaginionych Daniele Nardiego i Toma Ballarda. 

ah, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces okupiony tragedią. Mija sześć lat od pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:41
5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peak (8047 m) stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. To wejście było kolejnym wielkim polskim sukcesem w himalaizmie zimowym, ale okupionym ogromną tragedią. 6 marca podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja na Nanga Parbat: ekipie Txikona nie udało się sprawdzić "dwóch obiektów". "La Stampa" niemal pewna sylwetek ze zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 21:15
W piątek ekipa Alexa Txikona spędziła drugi dzień na oczekiwaniu na helikoptery, które miały wykonać lot wokół ośmiotysięcznika, by ustalić, czy zaobserwowane na Nanga Parbat (8126 m) "dwie sylwetki" to zaginieni himalaiści - Włoch Daniele Nardi i Brytyjczyk Tom Ballard. 
rozwiń zwiń