more_horiz
Wiadomości

FIFA zmienia zasady KMŚ. Od 2021 roku turniej z udziałem 24 drużyn

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 20:11
Rada FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) podjęła w piątek na spotkaniu w Miami decyzję o zmianie formatu i terminu piłkarskich klubowych mistrzostw świata. Od 2021 roku turniej ma się odbywać raz na cztery lata w czerwcu i lipcu z udziałem 24 drużyn, w tym 12 z Europy. 
Prezydent FIFA Gianni Infantino
Prezydent FIFA Gianni InfantinoFoto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

W konferencji prasowej po posiedzeniu Rady UEFA wziął udział szef tej organizacji Gianni Infantino. Zapewnił, że rozszerzenie liczby drużyn z 32 do 48 jest wykonalne. Warunkiem jednak jest włączenie do organizacji przynajmniej jednego dodatkowego kraju, jako gospodarza. W grę wchodzą Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie lub Arabia Saudyjska. 

- Jeśli tak się stanie, to będzie fantastycznie. Jeśli nie, również będzie doskonale - powiedział Infantino. 

48 drużyn na mundialu w 2022 roku? 

Jak przyznał wcześniej, Katarczycy są otwarci na większy format turnieju. FIFA jednak podejmie decyzję nie później niż w czerwcu.

Mistrzostwa świata 2022 mają się rozpocząć 21 listopada i potrwać do 18 grudnia. Ubiegłoroczny mundial w Rosji wygrała Francja.

Już wcześniej FIFA zdecydowała, że 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026, które wspólnie zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.


Reforma Klubowych Mistrzostw Świata 


Rada FIFA zdecydowała się również wprowadzić pilotażową edycję Klubowych Mistrzostw Świata z udziałem 24 drużyn. Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) potwierdziło, że nie akceptuje tego turnieju w takiej formie i kluby nie wezmą w nim udziału.

- Mamy nadzieję, że zagrają na nim wszystkie największe zespoły. Największe kluby powinny mieć taką światową platformę. Będziemy kontynuować naszą dyskusję - oświadczył Infantino.

Pierwsza edycja Klubowych Mistrzostw Świata z udziałem 24 zespołów, miałaby się odbyć w czerwcu i lipcu 2021 roku. W tej formie turniej odbyłby się przez trzy następne lata i zastąpiłby rozgrywany obecnie z udziałem siedmiu zespołów. 

Podczas piątkowego posiedzenia zatwierdzono również zastosowanie systemu VAR podczas mistrzostw świata kobiet, które zostaną rozegrane od 7 czerwca do 7 lipca we Francji.

(mb) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MŚ 2022: turniej z 48 uczestnikami? FIFA rozważa nowy pomysł

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 11:19
Wciąż rozważane jest zwiększenie liczby uczestników piłkarskich mistrzostw świata 2022 z 32 do 48 - poinformował prezydent FIFA Gianni Infantino. Analizowane jest również rozgrywanie meczów w krajach sąsiadujących z Katarem, który będzie gospodarzem turnieju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianni Infantino jedynym kandydatem na szefa FIFA

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:05
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) potwierdziła, że obecny szef organizacji Szwajcar Gianni Infantino będzie jedynym kandydatem w wyborach na prezydenta na kolejną, czteroletnią kadencję, które zaplanowane są w czerwcu 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarbiec FIFA zapełnia się szybciej niż prognozowano

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 20:58
Międzynarodowa Federacja Piłkarska poinformowała w środę, że w cyklu 2015/2018 odnotowała obroty w wysokości 6,4 miliarda dolarów (5,65 mld euro), a jej rezerwy wzrosły do 2,74 miliarda dolarów (2,42 mld euro).
rozwiń zwiń