WTA Lugano: tytuł jeszcze nie dla Igi Świątek, ale z tej mąki będzie chleb

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:20
Iga Świątek w finale tenisowego turnieju WTA w szwajcarskim Lugano, w którym walczyła o pierwszy w karierze triumf w zawodach tej rangi, przegrała ze Słowenką Poloną Hercog 3:6; 6:3; 3:6.
Audio
  • Mimo porażki w decydującym spotkaniu, Świątek była zadowolona ze swojej gry w Szwajcarii (IAR)
  • Postawę Igi Świątek w Szwajcarii chwali zwycięzca Australian Open w deblu z 1978 roku, Wojciech Fibak (IAR)
  • Fibak wierzy, że Iga Świątek nawiąże do sukcesów Agnieszki Radwańskiej (IAR)
Iga Świątek podczas meczu z Poloną Hercog
Iga Świątek podczas meczu z Poloną Hercog Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO CRINARI

Polka i tak odniosła największy sukces w karierze i awansuje do pierwszej setki światowego rankingu. W poniedziałek znajdzie się na 88. miejscu zestawienia najlepszych tenisistek. Co więcej 17-letnia tenisistka przejmie berło od Magdy Linette, teraz to Warszawianka będzie numerem jeden w Polsce.

Mecz finałowy w Lugano obfitował w wiele zwrotów akcji. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, ale w pierwszym secie zostało przerwane na ok. 80 minut z powodu opadów deszczu. Z kolei po zakończeniu drugiej partii Hercog potrzebowała przerwy medycznej.

Ostatecznie zawodniczkom udało się dokończyć mecz, który kosztował Polkę sporo nerwów. Po serii prostych błędów i kilku niesprzyjających decyzjach sędzi pod koniec pierwszego seta Świątek ze łzami w oczach rozmawiała z trenerem Piotrem Sierzputowskim.

Z czasem jednak myliła się coraz rzadziej i nabierała pewności siebie. Od stanu 3:3 w drugim secie rozstrzygnęła na swoją korzyść pięć kolejnych gemów, a później znów inicjatywę przejęła Hercog, która wygrała cztery z rzędu.

W dziewiątym gemie Polka obroniła wprawdzie pierwszą piłkę meczową, ale Hercog wykorzystała drugą i zdobyła trzeci tytuł w karierze.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

Iga Świątek - Polona Hercog 3:6; 6:3; 3:6

3. set:

3:6 - niestety jeszcze nie tym razem. Polka przegrywa swój pierwszy finał, ale ... z tej mąki będzie chleb

3:5 - Zepsuty return Świątek kończy ósmego gema... Słowenka o krok od zwycięstwa, ale teraz to Świątek będzie serwować.

3:4 - Iga Świątek budzi się z letargu! Polka pewnie zwyciężyła gema przy własnym podaniu.

Wciąż jednak rywalka ma przewagę przełamania...

2:4 - Łatwo wygrany gem przez Hercog... Słowenka skończyła go pewnym wyjściem do siatki.

2:3 - Słowenka wykorzystała drugiego break pointa... Teraz to Hercog prowadzi, a na korcie znowu pojawił się trener Sierzputowski.

2:2 - Łatwo wygrany przez Hercog gem serwisowy. Remis w trzecim secie.

2:1 - Polka mogła mieć już trzy gemy przewagi, ale straciła podanie. Przełamanie dla Hercog po zepsutym woleju Świątek.

2:0 - Długo broniła się Hercog przed przełamaniem, ale w końcu spasowała! Świątek ma już dwa gemy przewagi.

1:0 - Pewnie wygrany gem serwisowy przez Igę Świątek. Słowenka była lepsza tylko w jednym punkcie.

W przerwie Hercog poprosiła o pomoc fizjoterapeutkę.

2. set:

6:3 - Świątek wyrównuje stan meczu! Seta kończy nieudany atak Hercog, która wpakowała piłkę w siatkę.

Za chwilę trzeci set!

5:3 - Po raz kolejny w tym meczu Świątek miała problem z wygraniem własnego podania. Znakomity forhend po linii daje jednak Polce zwycięstwo w ósmym gemie. 17-latka jest o krok od wygrania seta!

4:3 - Znakomity bekhend dał Polce kolejne przełamanie!

3:3 - Łatwo nie było, ale mamy wyrównanie! Najpierw as serwisowy, a potem znakomity forhend i Świątek wygrała gema do 30.

2:3 - Drugi z rzędu gem wygrany przez Słowenkę do zera... Hercog na prowadzeniu.

Na korcie po raz kolejny pojawił się trener Sierzputowski, by porozmawiać ze swoją podopieczną.

2:2 - Nie cieszyliśmy się długo korzystnym wynikiem. Hercog rządziła w tym gemie niepodzielnie, przełamując Igę Świątek do zera.

2:1 - Drugi break point Świątek wykorzystany! Polka popisała się świetnym returnem, który wymusił błąd Polony Hercog. Warszawianka po raz pierwszy w meczu prowadzi z przełamaniem!

1:1 - Nie zabrakło komplikacji (m.in. podwójny błąd serwisowy), ale najważniejsze, że Świątek wreszcie wygrała gema przy własnym podaniu. Mamy remis w drugim secie.

0:1 - Pierwszy gem dla Hercog. Słowenka nie oddała Hercog nawet punktu...

W przerwie między partiami Świątek długo rozmawiała z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Pojawiły się łzy, ale także słowa otuchy ze strony szkoleniowca. Liczymy, że drugi set będzie bardziej udany!

1. set:

3:6 - Niestety, Iga Świątek przegrywa pierwszego seta... 17-latka miała szansę, by zapisać gema na swoje konto, ale skuteczniejsza okazała się bardziej doświadczona Słowenka.

Set dobiegł końca, gdy warszawianka wpakowała serwis w aut.

3:5 - Bardzo długi gem zwieńczony wygraną Polki! Świątek potrzebowała pięciu break pointów, by zwyciężyć. Hercog nie wykorzystałą dwóch piłek setowych. Gramy dalej!

2:5 - Bardzo trudna sytuacja Igi Świątek - Polka po raz kolejny przegrała gema przy swoim podaniu. Hercog miała dwa break pointy, ale oba udało się wybronić. Niestety, trzecie podejście okazało się skuteczne. Słowenka w kolejnym gemie będzie serwować na zwycięstwo w secie.

2:4 - Niestety, Hercog nie zmarnowała szansy, by odskoczyć na różnicę dwóch gemów. Jeśli Polka chce jeszcze myśleć o odrobieniu strat, musi wygrać gema przy swoim podaniu.

13.20 - Mecz wznowiony!

Pani sędzia decyduje o przerwaniu meczu ze względu na coraz większe opady deszczu. W szóstym gemie, przy serwisie Hercog, Świątek przegrywa 0:30.

Dotychczas tenisistki spędziły na korcie 27 minut.

My wrócimy z naszą relacją kiedy tylko pogoda w Lugano pozwoli na dokończenie spotkania!

2:3 - Świątek miała dwie szanse na wyjście na prowadzenie, jednak najpierw wyrzuciła forhend, a potem potknęła się przy siatce.

Hercog była skuteczniejsza. Wykorzystała już pierwszego break pointa. Świątek wpakowała piłkę w siatkę.

2:2 - Przełamanie powrotne! Polka miała aż trzy break pointy. Dwóch pierwszych nie wykorzystała przez świetne serwisy Hercog, ale za trzecim razem się udało!

Mamy remis, a na korcie lekkie opady deszczu.

1:2 - Kompletnie nieudany gem Świątek. 17-latka popełniała błędy i przy swoim podaniu nie wygrała nawet jednego punktu.

Hercog z przełamaniem na sucho.

1:1 - Pewnie czuła się przy swoim serwisie Słowenka. Oddała Świątek tylko jeden punkt. Mamy remis w pierwszym secie.

1:0 - Łatwo nie było, ale pierwszy gem na koncie Świątek po długiej wymianie! Stawiająca na defensywę Hercog wygrała tylko dwa punkty. 17-letnia warszawianka pokazała natomiast zarówno dobrą grę przy siatce, jak i skuteczne uderzenia z głębi kortu.

11.35 - Zaczynamy od serwisu Polki!

11.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z finałowego meczu turnieju WTA International w Lugano.

Iga Świątek w wieku 17 lat i 10 miesięcy ma szansę stać się najmłodszą polską zwyciężczynią turnieju prestiżowego cyklu. Polka w finale zameldowała się po ekspresowym zwycięstwie nad Czeszką Krystyną Pliskovą, której oddała tylko jednego gema.

W decydującym pojedynku jej rywalką będzie notowana na 89. miejscu w rankingu Słowenka Polona Hercog. Dla porównania - Polka przystępowała do turnieju w Szwajcarii jako 115. w zestawieniu, ale znakomita postawa w Lugano oznacza, że w poniedziałek zadebiutuje w najlepszej setce rankingu. Świątek będzie klasyfikowana na 88. miejscu, co oznacza, że będzie polską rakietą numer 1!