X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Annapurna: niezwykła akcja ratunkowa zakończona. Ekipa ratunkowa rusza na kolejny ośmiotysięcznik

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 13:51
Grupa himalaistów działających na Annapurnie (8091 m n.p.m.) odnalazła i sprowadziła malezyjskiego wspinacza, po tym jak zaginął on na wysokości około 7500 m. Wśród ratowników byli himalaiści, którzy przerwali swój projekt zakładający zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w ciągu siedmiu miesięcy.  
Grupa ratowników w obozie trzecim na Nannapurnie: Nirmal Nims Purja, Mingma David Sherpa, Galgen Sherpa i Gesman Tamang
Grupa ratowników w obozie trzecim na Nannapurnie: Nirmal "Nims” Purja, Mingma David Sherpa, Galgen Sherpa i Gesman Tamang Foto: screen/Agencja Seven Summit Treks

Jak informuje "The Himalayan Times", ratownicy dotarli do zaginionego Wui Kin China, który na pomoc oczekiwał ponad 40 godzin. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec, któremu udało się podjąć wspinacza z obozu trzeciego położonego około 6500 m n.p.m. (zszedł tam z pomocą biorących udział w akcji wspinaczy z okolic obozu czwartego, gdzie oczekiwał na ratunek). Malezyjczyk ma odmrożone nogi i ręce, został przetransportowany do szpitala w Katmandu. 

Wui Kin Chin zaginął podczas drogi powrotnej ze szczytu Annapurny. Według Mingmy Sherpy, dyrektora nepalskiej agencji wyprawowej Seven Summit Treks, Malezyjczyk zdobył szczyt we wtorek 23 kwietnia w grupie 32 wspinaczy (było to pierwsze w tegorocznym sezonie letnim wejście na ośmiotysięcznik). Po zdobyciu szczytu do C4 powróciła grupa, która zdobyła szczyt, jednak nie było w niej Malezyjczyka.

W środę 24 kwietnia rozpoczęły się poszukiwania. Śmigłowiec ratunkowy wystartował jednak dopiero w czwartek rano (miały na to wpływ sprawy związane z ubezpieczeniem). Ekipie ratunkowej udało się zlokalizować zaginionego himalaistę na wysokości ok. 7500 m. Malezyjczyk, widząc nadlatujący śmigłowiec, miał machać rękami.

W akcji ratunkowej wzięła udział grupa Szerpów pod dowództwem Nirmala "Nimsa" Purji. Nepalczyk, który ogłosił w tym sezonie projekt "Project Possible - 14/7" - zamierza w rekordowym czasie siedmiu miesięcy zdobyć 14 ośmiotysięczników, zdecydował się zaangażować swój team, by pomóc koledze z Malezji.

Jak poinformował "Nimsa", akcja ratunkowa zakończyła i teraz jego projekt będzie kontunuowany.

Annapurna była pierwszym szczytem zdobytym przez ekipę Nirmala "Nimsa" Purji

Rekord kompletowania "Korony Himalajów" należy do Chang-Ho Kima z Południowej Korei i wynosi 7 lat, 11 miesięcy, 14 dni.

W tym sezonie Annapurnę nową drogą w stylu alpejskim zaatakuje Adam Bielecki.

ah, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy przebiją "szklany sufit" na K2 bez O2? Adam Bielecki: to wyzwanie na miarę XXI wieku, chcę spróbować

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:00
- Uważam, że sukces pierwszego zimowego wejścia na Everest jest pełny, nieważne, że z tlenem. Były to inne czasy i inne kryteria. Wtedy było to fenomenalne przejście i koledzy przekroczyli barierę niemożliwego. Dzisiaj, te 40 lat później, my też chcemy dokonać niemożliwego i tym niemożliwym nie jest wejście na K2 z tlenem, tylko bez - mówi himalaista Adam Bielecki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat grupy wspinaczy na Annapurnie. Zaginął malezyjski himalaista

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:59
Malezyjski himalaista Wui Kin Chin zaginął podczas drogi powrotnej z Annapurny (8091 m n.p.m.) - poinformował Mingma Sherpa, dyrektor nepalskiej agencji wyprawowej Seven Summit Treks. 
rozwiń zwiń