X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Witold Bańka - od sprintera do szefa WADA. "To sytuacja bez precedensu"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:43
Witold Bańka został we wtorek wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). - To oznacza wielkie wyzwania - mówi szef Polskiej Agencji Antydopingowej.
Audio
  • Rywalem Polaka był Marcos Diaz z Dominikany. Witold Bańka przyznaje, że zwycięstwo nie przyszło łatwo (IAR)
  • Z takiej decyzji bardzo zadowolony jest szef Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski (IAR)
Witold Bańka
Witold BańkaFoto: PAP/Leszek Szymański

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych. Dotychczas nie zdarzyło się, by tak wysoko w jej strukturach znalazł się Polak.

- To sytuacja bez precedensu. To ogromny zaszczyt, na pewno oznacza wielkie wyzwania w kontekście realizacji zapowiedzianych zmian programowych, ale oznacza też zmiany w Światowej Agencji Antydopingowej, czyli stawianie na lepsze zarządzanie, transparentny sposób podejmowania decyzji i wspieranie narodowych agencji antydopingowych w krajach rozwijających się - powiedział szef Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski.

Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego matka Jolanta Harasimowicz biegała na 1500 m, ojciec Ryszard trenował 800 m i był w juniorskiej reprezentacji Polski.

Rekord życiowy na 400 m - 46,11 - osiągnął w 2007 roku. W tamtym sezonie był członkiem reprezentacji na mistrzostwa świata w Osace. Pobiegł w eliminacjach, a w finale biało-czerwoni, już bez niego w składzie, zajęli trzecie miejsce. Jego trenerami byli m.in.: zmarły w 2008 roku Jan Dera oraz Józef Lisowski.

Karierę sportową oficjalnie zakończył, kiedy nie zdołał wywalczyć miejsca w reprezentacji na igrzyska olimpijskie Londyn 2012. Już wcześniej jednak dbał o rozwijanie innej swojej pasji - polityki.

- Od dawna się nią interesuję. Zamiast dobranocki zawsze wolałem oglądać w telewizji "Wiadomości" - przyznał przy okazji ministerialnej nominacji.

Źródło: TVP

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku został najmłodszym w Polsce delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wówczas zaledwie 24 lata.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). Od maja 2017 roku jest członkiem Komitetu Wykonawczego WADA. Oficjalnie jego wybór na szefa tej organizacji zostanie zatwierdzony na listopadowym kongresie w Katowicach, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

ps

Zobacz więcej na temat: Witold Bańka SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Bańka stanie na czele Światowej Agencji Antydopingowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 18:52
We wtorek w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wybrali Witolda Bańkę na szefa tej organizacji. Oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.
rozwiń zwiń