Ekstraklasa: znamy mistrza Polski. Piast Gliwice nie zmarnował swojej szansy

2019-05-19, 21:12

Piłkarze Piasta podczas dekoracji . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piast Gliwice mistrzem Polski w piłce nożnej! Gliwiczanie w meczu ostatniej, 37. kolejki pokonali u siebie Lecha Poznań 1:0 (1:0) po golu Piotra Parzyszka.

Studio S-13 - relacje z meczów grupy mistrzowskiej 37. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy cz.1 (PR1)
+

Gliwiczanie do zdobycia tytułu potrzebowali wygranej z Lechem. Podopieczni Waldemara Fornalika nie zagrali najlepszego meczu, ale zdołali pokonać poznaniaków. W 27. minucie jedynego gola strzelił Piotr Parzyszek. Dokonał tego zresztą w niecodziennych okolicznościach, po fatalnym nieporozumieniu w szeregach gości. Rafał Janicki ani Matus Putnocky nie potrafili przejąć piłki w prostej sytuacji, co wykorzystał napastnik Piasta. Historyczny, pierwszy mistrzowski tytuł w historii klubu oznacza, że gliwiczanie będą reprezentować Polskę w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Szansę na tytuł miała też Legia Warszawa. Ustępujący mistrz Polski dobrze rozpoczął mecz z Zagłębiem Lubin. W 16. minucie bramkę zdobył bowiem Carlitos. Szesnaście minut później lubinianie jednak wyrównali. Filip Starzyński wyłożył piłkę Damjanowi Boharowi, a Słoweniec skierował ją do siatki. Podopieczni Bena van Daela wyszli na prowadzenie w 58. minucie, kiedy swojego pierwszego gola w Ekstraklasie strzelił Patryk Szysz. Wydawało się, że legioniści zanotują niespodziewaną porażkę, jednak w doliczonym czasie gry Adam Hlousek wyrównał po rzucie rożnym. Na więcej warszawian nie było jednak stać.

Trzecie miejsce w końcowej tabeli zajęła Lechia Gdańsk, która w ostatniej kolejce pokonała u siebie Jagiellonię Białystok 2:0 po golach Karola Fili i Jarosława Kubickiego. W 58. minucie, przy stanie 1:0, goście mogli wyrównać, jednak rzut karny zmarnował Jesus Imaz, który właściwie podał piłkę Dusanowi Kuciakowi. Ostatecznie porażka nad Bałtykiem kosztowała białostoczan czwarte miejsce i udział w eliminacjach europejskich pucharów.

W eliminacjach Ligi Europy, obok Legii i Lechii, wystąpi Cracovia. "Pasy" w ostatnim meczu sezonu nie popisały się, przegrywając u siebie z Pogonią Szczecin 0:3. Bramki dla "Portowców" zdobyli Soufian Benyamina, Zvonimir Kożulj i Radosław Majewski.

Wyniki:

Piast Gliwice - Lech Poznań 1:0 (1:0)

Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:2 (1:1)

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)

Cracovia - Pogoń Szczecin 0:3 (0:1)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

Zapis relacji na żywo:

20.00 - My tymczasem dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

To był sezon niezwykłych emocji i z zakończeniem, jakiego mało kto się spodziewał. Piastowi, Legii, Lechii i Cracovii pozostaje życzyć godnego reprezentowania Polski w europejskich pucharach. Oby naszym eksportowym drużynom poszło lepiej niż przed rokiem.

19.55 - PIAST GLIWICE MISTRZEM POLSKI W PIŁCE NOŻNEJ! Ostatni gwizdek sędziego Szymona Marciniaka na stadionie przy Okrzei!

Gliwiczanie nie zagrali dzisiaj dobrego meczu, ale najważniejsze, że zdołali pokonać Lecha. Gliwiczanie są pierwszym od 30 lat mistrzem z Górnego Śląska!

Legia remisuje z Zagłębiem i musi zadowolić się wicemistrzostwem. Lechia ogrywa Jagiellonię 2:0 i pozbawia białostoczan szans na europejskie puchary. W nich zagra Cracovia, mimo dotkliwej porażki w ostatnim meczu sezonu z Pogonią.

19.53 - Jeszcze walczy Legia. Wyrównującą bramkę zdobył Adam Hlousek.

Rzut rożny wykonywał Sebastian Szymański, a kompletnie niepilnowany Czech pewnym strzałem pokonał Konrada Ferenca!

Sędzia Bartosz Frankowski przedłuża mecz o cztery minuty.

19.49 - Race przy Łazienkowskiej odpalone przez fanów Legii. Wygląda jednak na to, że nie będą mieli czego świętować.

19.46 - Waldemar Fornalik wprowadza na murawę Gerarda Badię. Wygląda na to, że Hiszpan, którego gol dał wygraną z Legią przed dwoma tygodniami, za kilka minut będzie miał okazję do świętowania tytułu mistrza Polski.

19.45 - Okazję miała Legia - strzał Sebastiana Szymańskiego zatrzymał się na poprzeczce!

19.43 -  Paixao znowu trafił do siatki, jednak tym razem sędzia Gil odgwizdał spalonego. Wciąż 2:0 w Gdańsku.

19.39 - Legia musi uważać, by nie skończyć sezonu na trzecim miejscu. Obecnie zarówno warszawianie, jak i Lechia mają tyle samo punktów (po 67), taki sam stosunek bezpośrednich meczów oraz identyczny bilans bramek (54:38). Legia ma jednak więcej zwycięstw, co w tej chwili stawia ją wyżej w tabeli.

Lechia jednak wciąż atakuje bramkę Jagiellonii...

19.35 - Tymczasem w Krakowie Pogoń prowadzi już trzema bramkami. Radosław Majewski, przy biernej postawie obrońców "Pasów", uderzył z ostrego kąta.

Cracovia gra dzisiaj bardzo słabo, ale dzięki prowadzeniu Lechii, najprawdopodobniej zakończy sezon na czwartym miejscu i zagra w europejskich pucharach.

19.34 - Sędzia Gil zmienia jednak decyzję po wideoweryfikacji i uznaje gola. Strzelcem Jarosław Kubicki, który jako ostatni dotknął piłki.

19.33 - Piłka ponownie w siatce Jagiellonii, jednak sędzia Paweł Gil nie uznaje bramki. Zdaniem arbitra będący na spalonym Flavio Paixao przeszkadzał w interwencji Grzegorzowi Sandomierskiemu.

19.28 - Zvonimir Kożulj podwyższa prowadzenie Pogoni w Krakowie! Cóż za gol pomocnika szczecinian.

Piękny strzał zza pola karnego wylądował tuż pod poprzeczką!

19.24 - Było blisko bramki dla Lecha! Wołodymyr Kostewycz przegrał jednak pojedynek z Jakubem Szmatułą.

19.21 - Legia przegrywa z Zagłębiem!

Patryk Szysz ucisza trybuny przy Łazienkowskiej! Alan Czerwiński kapitalnie dośrodkował w pole karne wprost do napastnika lubinian. Szysz nie dał żadnych szans Majeckiemu, strzelając swojego pierwszego gola w Ekstraklasie!

W Gdańsku tymczasem nie ma zmiany wyniku. Jesus Imaz, który zdobył w tym sezonie dla Jagiellonii już 10 bramek, nie powiększył swojego dorobku.

Hiszpan w totalnie zaskakujący sposób wykonał jedenastkę. Imaz nie wziął rozbiegu i właściwie... podał piłkę Dusanowi Kuciakowi, który bez problemów złapał futbolówkę...

19.20 - Wideoweryfikacja w Gdańsku. Sędzia Paweł Gil sprawdza, czy Błażej Augustyn zagrał ręką w polu karnym Lechii po strzale Ivana Runje.

Wreszcie jest decyzja: rzut karny!

19.18  - Zagłębie było blisko wyjścia na prowadzenie! Strzał Filipa Starzyńskiego z rzutu wolnego ląduje jednak minimalnie obok bramki.

19.15 - Mocny strzał Cafu z dystansu, jednak pomocnik Legii uderzył niecelnie. W Warszawie wciąż remis.

19.10 - Zarówno Piast, jak i Legia próbują konstruować ataki, jednak w drugiej połowie nie zobaczyliśmy jeszcze groźnych sytuacji w Gliwicach ani w Warszawie.

19.05 - Zaczynamy drugie połowy. Jeśli Piast utrzyma prowadzenie w meczu z Lechem, bez względu na wynik w Warszawie, będzie mógł świętować pierwsze w historii klubu mistrzostwo. Mecz w Gliwicach ogląda komplet publiczności.

18.50 - Najdłużej grano w Krakowie, ale w końcu doliczone cztery minuty dobiegły końca i sędzia Piotr Lasyk zaprosił piłkarzy na przerwę!

My wracamy do Państwa za kwadrans. Drugie połowy zapowiadają się niezwykle interesująco.

18.46 - W Gliwicach i w Warszawie piłkarze zeszli już na przerwę. Piast jest o 45 minut od historycznego mistrzostwa!

18.43 - Lechia prowadzi z Jagiellonią! Dośrodkowanie Daniela Łukasika z rzutu wolnego na głowę Karola Fili, który skoczył wyżej od białostockich obrońców. Sandomierski nie miał wiele do powiedzenia.

Gdańszczanie, zdobywając bramkę, sprawili, że Cracovia, która przegrywa z Pogonią, znów jest na "wirtualnym" czwartym miejscu!

18.40 - Spokojniejszy fragment meczu zarówno w Gliwicach, jak i w Warszawie. Legia potrzebuje dwóch bramek... Swojej i wyrównującej dla Lecha.

18.37 - Kolejna okazja Vujadinovicia w Gliwicach. Szmatuła odbił jednak strzał głową obrońcy Lecha.

18.35 - W Gdańsku wciąż bez goli, ale lepsze wrażenie sprawia Lechia. Przed chwilą mocno na bramkę uderzał Błażej Augustyn, jednak strzał był niecelny.

18.33 - Zagłębie wyrównuje! Filip Starzyński zagrał do Damjana Bohara, a Słoweniec nie dał szans Radosławowi Majeckiemu w sytuacji sam na sam!

Legia w trudnej sytuacji!

18.32 - Pogoń obejmuje prowadzenie w Krakowie! Dośrodkowanie Zvonimira Kożulja świetnie wykończył Sofian Benyamina i pokonał Michala Peskovicia!

Taki wynik oznacza, że "Pasy" nie zagrają w europejskich pucharach!

18.30 - Lech powinien wyrównać! Strzał głową Nikoli Vujadinovicia wylądował jednak na słupku!

18.28 - Legioniści mogli podwyższyć prowadzenie! Mocny strzał Kaspra Hamalainena głową tuż sprzed linii bramkowej wybił jednak Bartosz Slisz!

18.26 - Bramka dla Piasta!

Strzelcem gola Piotr Parzyszek, który skorzystał na fatalnym nieporozumieniu Putnockiego z Rafałem Janickim... Stoper i bramkarz gości nie byli w stanie zdecydować się, który ma przejąć piłkę w niegroźnej sytuacji.

Skorzystał z tego Parzyszek i skierował piłkę do siatki.

18.20 - Kolejny strzał z dystansu Jorge Felixa. Kolejny zbyt lekki, by sprawić kłopoty Putnockiemu...

18.16 - Gol dla Legii Warszawa! Carlitos wyprowadza "Wojskowych" na prowadzenie. Kasper Hamalainen zagrał w kierunku Hiszpana, piłkę przepuścił Szymański, a doszedł do niej hiszpański napastnik, który pokonał Konrada Ferenca w sytuacji sam na sam!

Gdyby mecze zakończyły się teraz, warszawianie mogliby cieszyć się z czwartego z rzędu mistrzowskiego tytułu!

18.13 - Szybka kontra gliwiczan zakończona strzałem Jorge Felixa zza pola karnego. Z uderzeniem poradził sobie jednak Matus Putnocky.

18.10 - Teraz blisko gola byli zawodnicy Piasta. Z lewej strony dośrodkowywał Joel Valencia, lecz nikt nie zamknął tej akcji.

W Gdańsku szansę na gola mieli gospodarze. Grzegorz Sandomierski poradził sobie jednak z uderzeniem Flavio Paixao.

W Krakowie z kolei typowy "mecz walki". Ani Cracovia, ani Pogoń nie potrafiły dotąd stworzyć groźnych podbramkowych okazji.

18.08 - W Gliwicach inicjatywę przejęli piłkarze Lecha. Gościom brakuje jednak uderzeń na bramkę strzeżoną przez Jakuba Szmatułę.

18.06 - W Warszawie Lubomir Guldan ratuje Zagłębie, wybijając na rzut rożny piłkę po dograniu Sebastiana Szymańskiego.

W Gdańsku niezłą szansę miała natomiast Jagiellonia. Uderzenie Marko Poletanovicia z rzutu wolnego wylądowało jednak nad poprzeczką.

18.03 - Piast rozpoczął bardzo ofensywnie. W polu karnym znalazł się Mikkel Kirkeskov, jednak duński obrońca zepsuł dośrodkowanie.

Tymczasem w Warszawie groźnie było pod bramką Legii, jednak Alan Czerwiński niepotrzebnie wycofywał piłkę, do której nie doszedł żaden z jego kolegów.

18.00 - Zaczynamy! Na każdym z czterech boisk pierwszy gwizdek zabrzmiał w tym samym momencie.

17.57 - Piłkarze na czterech stadionach wychodzą już na murawę. Coraz bliżej początku wielkiej gry!

17.52 - A w jakich składach zagrają Cracovia i Pogoń? Trener gospodarzy Michał Probierz zdecydował się na sprawdzonych piłkarzy!

Na kogo zdecydował się szkoleniowiec Pogoni Kosta Runjaić?

17.48 - W Krakowie tymczasem nie najlepsze warunki do gry...

17.45 - Trener Lechii Piotr Stokowiec musiał zestawić skład bez kontuzjowanego Artura Sobiecha i zawieszonego za kartki Lukasa Haraslina.

Na zmiany w składzie zdecydował się również trener Jagiellonii Ireneusz Mamrot. W Ekstraklasie zadebiutuje 19-letni środkowy obrońca Michał Ozga.

17.40 - Do Gliwic kibice udają się dzisiaj niemal każdym dostępnym środkiem lokomocji.

17.38 - W takim zestawieniu mecz z Zagłębiem rozpocznie Legia prowadzona przez trenera Aleksandara Vukovicia:

Na kilka zmian w składzie zdecydował się natomiast trener gości Ben van Dael.

17.35 - Znamy już składy na mecz Piasta z Lechem. Trener gospodarzy Waldemar Fornalik zdecydował się pozostawić na ławce Gerarda Badię. Jak Piast poradzi sobie bez Hiszpana? Na ławce rozpocznie także Tomasz Jodłowiec.

Znamy też skład, na jaki zdecydował się Dariusz Żuraw, szkoleniowiec Lecha. Są niespodzianki.

17.32 - Przypominamy, że na antenie radiowej Jedynki o godzinie 18 rozpocznie się legendarne Studio S-13, którego gospodarzem będzie Andrzej Janisz.

Nasi wysłannicy będą relacjonować wydarzenia prosto z Gliwic, Warszawy, Gdańska i Krakowa. Na antenie Jedynki najszybciej dowiecie się Państwo o padających bramkach. Zapraszamy przed odbiorniki!

Ekstraklasa: legendarne studio S-13 znów nadaje. Poznaj mistrza Polski szybciej niż w TV

17.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczów grupy mistrzowskiej 37. kolejki Ekstraklasy!

To ostatnie cztery spotkania kończącego się sezonu. Po ich zakończeniu będziemy wiedzieli już wszystko.

Kto zostanie mistrzem Polski? W tabeli prowadzi rewelacyjny Piast Gliwice (69 pkt), który o dwa punkty wyprzedza broniącą tytułu Legię Warszawa. W ostatniej kolejce obie te ekipy zagrają na własnym stadionie. Piast podejmie Lecha Poznań, a Legia zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Warszawianie, by myśleć o obronie tytułu, muszą zwyciężyć i liczyć na to, że Piast nie wygra meczu z Lechem. Pewna trzeciego miejsca na podium jest natomiast Lechia Gdańsk (64 pkt).

W tle walki o tytuł Cracovia i Jagiellonia Białystok rywalizują o czwarte miejsce dające prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy. Obie drużyny mają po 57 punktów. Jagiellonia w Gdańsku zmierzy się z Lechią, z kolei Cracovia podejmie u siebie Pogoń Szczecin. W lepszej sytuacji są krakowianie, którzy zajmowali wyższe miejsce po rundzie zasadniczej.

Kto zostanie mistrzem? Kto awansuje do pucharów? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z naszej relacji!