Liga Narodów siatkarzy: Iran - Polska. Gospodarze lepsi od biało-czerwonych. Tie-break bez happy endu

2019-06-15, 19:00

Polscy siatkarze. Foto: FIVB

Siatkarska reprezentacja Polski przegrała z Iranem 2:3 (20:25, 25:21, 25:18, 17:25, 8:15) w meczu drugiej kolejki turnieju Ligi Narodów w Urmii.

Przyczyny porażki analizuje Radosław Panas - były siatkarz i trener kilku zespołów siatkarskiej ekstraklasy (IAR)
+

W pierwszym meczu w irańskiej Urmii Polacy przegrali z ekipą "Sbornej" 1:3 (26:24, 20:25, 22:25, 19:25). Po bardzo dobrym pierwszym secie zawodnicy Vitala Heynena znacznie spuścili z tonu i nie potrafili nawiązać walki z dobrze dysponowanym rywalem. Najwięcej, bo 15 punktów dla biało-czerwonych, zdobył Bartosz Kwolek.

Po siedmiu spotkaniach zespół trenera Vitala Heynena ma cztery zwycięstwa i cztery porażki i zajmuje siódme miejsce. W finałowym turnieju wystąpi sześć drużyn, w tym gospodarze - Amerykanie.

W drugiej edycji LN, która rok temu zastąpiła Ligę Światową, bierze udział 16 ekip, podzielonych na dwie grupy - uczestników stałych i pretendentów.

Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. W turnieju finałowym, który odbędzie się w dniach 10-14 lipca w Chicago, weźmie udział pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz Amerykanie jako gospodarz.

W niedzielę o godzinie 13.00 Polacy zagrają z Kanadyjczykami.

***

Wyniki:

Urmia (Iran)
piątek, 14 czerwca
Rosja - Polska 3:1 (24:26, 25:20, 25:22, 25:19)
Iran - Kanada 3:0 (25:15, 26:24, 25:16)
sobota, 15 czerwca
Rosja - Kanada 3:1 (25:23, 22:25, 25:20, 25:23)
Iran - Polska 3:2 (25:20, 21:25, 18:25, 25:17, 15-8)
niedziela, 16 czerwca
Polska - Kanada (godz. 13.00)
Iran - Rosja (16.00)

Warna (Bułgaria)
Włochy - Japonia 3:1 (23:25, 25:15, 29:27, 25:21)
Bułgaria - Australia 3:2 (20:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15-13)
Włochy - Australia 3:1 (25:18, 30:32, 25:18, 25:15)
Japonia - Bułgaria 3:2 (22:25, 25:19, 16:25, 25:19, 21-19)
Japonia - Australia (16.00)
Włochy - Bułgaria (19.40)

Cannes (Francja)
USA - Argentyna 3:1 (25:22, 25:19, 21:25, 25:21)
Francja - Niemcy 3:1 (24:26, 25:20, 25:19, 25:20)
USA - Niemcy 3:1 (25:22, 21:25, 25:19, 25:20)
Argentyna - Francja 3:1 (25:18, 25:17, 19:25, 25:20)
Argentyna - Niemcy (14.00)
Francja - USA (17.00)

Gondomar (Portugalia)
Serbia - Brazylia 3:2 (17:25, 25:22, 17:25, 25:20, 15-12)
Portugalia - Chiny 3:0 (25:22, 25:17, 25:23)
Brazylia - Chiny 3:0 (25:15, 25:18, 25:22)
Serbia - Portugalia 3:2 (21:25, 25:15, 25:22, 30:32, 15-9)

Zapis relacji na żywo:

Iran - Polska 3:2 (25:20, 21:25, 18:25, 25:17, 15:8)

Relacja na żywo:

Tie-break:

15:8 - Iran zdobywa punkt i wygrywa całe spotkanie. Wydaje się, że zasłużenie, wrócił do gry w świetnym stylu, w tie-breaku także prowadził wyraźnie. Sędziowie jednak pozostawili ogromny niesmak.

14:8 - Koszmarne zamieszanie. Sędziowie przyznają piłkę Iranowi. Trudno to zrozumieć, to powinien być punkt dla biało-czerwonych.

12:8 - Tym razem bardzo ładnie, jeszcze walczymy.

12:7 - Brakuje skuteczności, Kochanowski zablokowany.

10:6 - Rozpaczliwa sytuacja, trybuny szaleją ze szczęścia, biało-czerwoni w wyraźnym kryzysie. Czy uda się z niego wyjść?

9:6 - Walczymy, ale nie jest łatwo odrobić straty...

8:5 - Znów popełniamy błąd, Irańczycy w bardzo korzystnej sytuacji.

6:4 - Ładny atak Kaczmarka, ale chwilę później Irańczycy odpowiadają równie skutecznym zagraniem.

5:3 - Kaczmarek zablokowany. Nie wygląda to dobrze.

4:3 - Kwolek wziął na siebie odpowiedzialność, ale nie opłaciło się.

3:3 - Challenge decyduje o punkcie dla nas.

2:1 - Kwolek próbował kiwać, ale nie było to odpowiedzialne zagranie. Marouf nie dał się nabrać.

0:1 - Zaczynamy od punktu.

Czwarty set:

25:17 - Koniec czwartego seta, przegrywamy i trzeba będzie grać w tie breaku.

24:16 - Irańczycy mają piłkę setową.

20:14 - Piękna kiwka Janusza, sędziowie znów się nie popisują, ale challenga ratuje ten punkt dla nas.

20:13 - W tym secie Irańczycy notują naprawdę spektakularny come back.

17:11 - Kolejny błąd w przyjęciu. Możemy zapłacić za to wysoką cenę.

16:11 - Niestety, w tym secie sytuacja wymknęła nam się z rąk.

13:10 - Iran złapał rytm, tracimy trzy punkty z rzędu, publiczność także wyczuła tu, że jej ulubieńcy są w gazie.

9:8 - Irańczycy nie składają broni. Lepiej rozpoczęli tego seta, ale tutaj wszystko jest otwarte.

4:3 - Trwa wymiana ciosów.

0:1 - To będzie ostatni set? Śliwka rozpoczyna od mocnego ataku, po którym przeprasza rywala. Fair play górą, warto to docenić po ostatnich wydarzeniach między tymi drużynami.

Trzeci set:

18:25 - Kończymy tego seta blokiem, wygrywamy i jesteśmy pewni przynajmniej punktu. Wiadomo jednak, że zawodnicy mają w głowie tylko zwycięstwo.

18:24 - Mamy piłkę setową.

18:23 - Kwolek po raz kolejny, tym razem ze stoickim spokojem obił blok Irańczyków lekkim zagraniem. Imponujące.

18:22 - Kapitalny Kwolek, najpierw poradził sobie z kiwką, a potem sam mocno zaatakował po bloku.

16:20 - Koncertowy fragment meczu w naszym wykonaniu. Zwycięstwo w trzecim secie coraz bliżej.

16:19 - Cudowna akcja w obronie, mamy 19. punkt, rywale biorą czas.

16:18 - Łukasz Kaczmarek popisał się agresywną kiwką, udaje się nam odskoczyć na dwa punkty.

16:17 - Odpowiadamy dokładnie tak jak powinniśmy - zdobyciem punktu.

16:16 - Dziwna sytuacja, powinniśmy mieć 17. punkt po dotknięciu siatki rywali, ale sędziowie nie widzą kontaktu Irańczyka... Sędziowie mocno się pogubili...

15:16 - Piękny podwójny blok biało-czerwonych, Kłos może być z siebie dumny.

Chwilę wcześniej być może jedna z akcji tego meczu.

12:13 - Karol Kłos zablokowany, Heynen prosi o czas. Publiczność w hali wyraźnie się ożywiła. Musimy przerwać serię rywali.

8:12 - Ważny punkt Kaczmarka, Polak w trudnej sytuacji nie pomylił się.

6:10 - Mamy już cztery punkty przewagi, wszystko wygląda obiecująco.

6:9 - Świetny blok Kaczmarka, Irańczycy mocno zaskoczeni tym, co się stało.

4:6 - Marouf próbował kiwać, ale zahaczył o siatkę. Dobry okres gry w naszym wykonaniu.

3:2 - Kwolek nie daje rady skutecznie zagrać blokiem. Zanosi się na bardzo wyrównaną rywalizację.

1:0 - Zaczynamy trzecią odsłonę tego seta.

Drugi set:

21:25 - Mamy to! Szybko zdobyliśmy przewagę i nie wypuściliśmy jej z rąk przez cały czas trwania seta. Mecz zaczyna się od początku.

20:24 - Jest piłka setowa.

19:23 - Łukasz Kaczmarek bardzo skutecznie. Jesteśmy o krok od remisu w tym meczu.

17:21 - Musimy utrzymywać koncentrację. Irańczycy odrobili dwa punkty, ale Marcin Janusz dobrze znalazł Jakuba Kochanowskiego, a ten się nie pomylił.

15:20 - Długa akcja, jedni i drudzy mogli skończyć ją wcześniej, ale ostatecznie zapisujemy na swoim koncie ważny punkt. Zwycięstwo w drugim secie wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

13:17 - Sporo dyskusji i nerwów nad decyzjami sędziów, na szczęście są challenge.

11:15 - Błąd Irańczyków, tym razem bezlitośnie wykorzystują go zawodnicy Heynena.

11:13 - Dłuższa wymiana, ale dla Iranu. Rywale zmniejszają straty.

7:11 - Kochanowski z krótkiej, ważny punkt biało-czerwonych.

5:10 - Utrzymujemy dobrą skuteczność, nie psujemy zagrywek, udaje się nam cały czas mieć bezpieczną przewagę.

3:8 - Dobry atak Kwolka

1:6  Pierwszy punkt naszych przeciwników. Ta przewaga będzie mogła zrobić różnicę w tym secie?

0:5 - Świetny początek w wykonaniu naszych zawodników!

0:2 - Szczęście Aleksandra Śliwki na zagrywce, piłka zatańczyła na siatce i zaskoczyła Irańczyków.

Pierwszy set:

25:20 - Iran wykorzystuje pierwszą piłkę setową i prowadzi w tym meczu 1:0. Po obiecującym początku biało-czerwonych to gospodarze doszli do głosu...

22:18 - Fornal zablokowany pojedynczyk blokiem. Słaby okres w wykonaniu biało-czerwonych.

20:18 - Dobra kiwka Kochanowskiego, może uda się jeszcze odwrócić losy tego seta.

18:17 - Niestety, Irańczycy w końcówce seta wychodzą na prowadzenie.

14:16 - Karol Kłos potężnym atakiem zdobywa punkt.

14:15 - Irańczycy odrobili trzy punkty, popełniamy prosty błąd w przyjęciu i niestety marnujemy przewagę.

10:12 - Sytuacja w normie, udaje się nam utrzymywać spokojne prowadzenie.

7:7 - Mogliśmy odskoczyć, ale rywale wykorzystują swoją szansę.

5:7 - Na razie przyjęcie działa bez zarzutu. W piątek mieliśmy z tym sporo problemów, dziś wygląda na to, że wyciągnęliśmy wnioski.

3:5 - Świetny atak Fornala z lewej strony, Irańczycy bez szans.

2:4 - Dobra zagrywka Hubera przynosi efekty.

2:2 - Ależ kapitalny atak Ghafoura! Chwilę później Irańczyk myli się na zagrywce.

1:0 - Pierwszy punkt dla rywali, atakują środkiem z krótkiej, piłka po bloku wychodzi poza boisko.

15.50 - Czekamy na rozpoczęcie spotkania.