more_horiz
Wiadomości

Drużynowe Mistrzostwa Europy: polscy lekkoatleci zawalczą o złoty medal. "Zrobimy show"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:00
Od piątku do niedzieli odbędą się w Bydgoszczy Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. - To będzie dobre show – zadeklarowała sprinterka Ewa Swoboda.
Audio
  • Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski liczy na zwycięstwo z okazji okrągłej rocznicy powstania związku (IAR)
  • Jedną z zawodniczek, która zaprezentuje się już w piątek jest Ewa Swoboda (IAR)
  • W całą drużynę wierzy Marcin Lewandowski. Doświadczony biegacz, który w Bydgoszczy wystartuje na dystansie 1500 metrów, został w czwartek wybrany kapitanem reprezentacji Polski (IAR)
  • Jedną z naszych nadziei może być Karolina Kołeczek, która w tym sezonie wyśrubowała rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki do poziomu 12,75 sekundy (IAR)
Ewa Swoboda, Marcin Lewandowski, Justyna Święty-Ersetic i Piotr Lisek
Ewa Swoboda, Marcin Lewandowski, Justyna Święty-Ersetic i Piotr LisekFoto: Paweł Skraba
  • Do rywalizacji stanie ponad sześciuset zawodników z dwunastu reprezentacji
  • Zmagania zawodników rozpocznie w piątek o godz. 18.30 rywalizacja w rzucie dyskiem kobiet


Wielcy nieobecni

W Bydgoszczy wystąpią między innymi biegaczki Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic i Sofia Ennaoui, kulomioci Paulina Guba i Michał Haratyk, biegacze Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, skoczek o tyczce Piotr Lisek, dyskobol Piotr Małachowski, czy młociarz Wojciech Nowicki.

W polskiej kadrze jest wielu medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Wielu z nich jest obecnie w doskonałej dyspozycji, jak choćby kulomiot Michał Haratyk.

– Rzeczywiście, jestem ostatnio w gazie i regularnie pcham ponad 22 metry. Mam nadzieję, że w Bydgoszczy też będzie dobrze – wierzy Haratyk, rekordzista Polski w pchnięciu kulą.

Kibice, którzy przyjdą na stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, zobaczą całą plejadę gwiazd polskiej lekkiej atletyki.

– Nasza reprezentacja jest najlepsza z możliwych. W wielu konkurencjach rywalizacja o miejsce w składzie stała na najwyższym światowym poziomie, co daje nadzieję na pasjonujące występy – powiedział prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor DME Krzysztof Wolsztyński.

- Kto powinien być naszym najgroźniejszym rywalem? Sądzę, że Niemcy, Francja i Szwajcaria. Ale nie przyjechaliśmy tu dywagować, a pokazać Niemcom, że jesteśmy mocniejsi – oceniła Ewa Swoboda.

W zawodach nie wystąpią choćby młociarz Paweł Fajdek, czy kulomiot Konrad Bukowiecki, ze względu na jedno miejsce w każdej konkurencji.

Dobre show

Swoboda jest przekonana, że polska reprezentacja może walczyć w Bydgoszczy o złoty medal.

– Po srebrnym medalu w Lille dwa lata temu możemy na pewno liczyć na jeszcze lepszy wynik. Warto przyjść na stadion w Bydgoszczy, bo lekkoatletyka to królowa sportów, mamy szansę na złoto, a do tego na bieżni można zobaczyć sporo ładnych dziewczyn. To będzie dobre show – zadeklarowała sprinterka.

Dwa lata temu we francuskim Lille polska kadra zajęła drugą pozycję, ustępując tylko Niemcom. Za zwycięstwo w każdej z dwudziestu punktowanych wśród kobiet i mężczyzn konkurencji drużyna otrzymuje 12 punktów.

– Zrobimy wszystko, żeby wygrać te zawody na własnej ziemi. Mam nadzieję, że po raz pierwszy uda się zostawić złoto w Polsce. Mój mąż już jest ze mną w Bydgoszczy, jutro przyjeżdża cała rodzina i tak, jak w Berlinie na Mistrzostwach Europy, będą mnie dopingowali - powiedziała biegająca na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic.

- Wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku. Każda z nas jest w gazie, niektóre z nas pobiegły nawet życiówki albo wyniki zbliżone do rekordów życiowych.  Nasza sztafeta jest bardzo silna, więc zamierzamy wygrać rywalizację podczas DME, a potem wrócić z medalem mistrzostw świata. Aniołki do boju – dodała.

Początek emocji

– Patrząc na nasz skład trudno doszukać się słabych punktów. Mamy bardzo mocny zespół i chyba każdy z nas marzy o jednym, o złotym medalu – stwierdził Marcin Lewandowski, który w Bydgoszczy, która jest jego domem, pobiegnie na 1500 metrów.

W Bydgoszczy swoich reprezentantów będą miały Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Czechy, Grecja, Szwecja, Finlandia i Szwajcaria.

Zmagania zawodników rozpocznie w piątek o godz. 18.30 rywalizacja w rzucie dyskiem kobiet. Pierwszego dnia kibice zobaczą też eliminacje płotkarzy i płotkarek na dystansie 400 metrów oraz płotkarek na 100 i płotkarzy na 110 metrów, a także biegi eliminacyjne na 100, 200 i 400 metrów kobiet i mężczyzn.

Pierwszego dnia na stadionie pokażą się też oszczepnicy. Dzień zakończą wyścigi sztafet mieszanych 4x400 metrów, ale to będzie konkurencja pokazowa, bez punktów.

– W sobotę zaczynamy rywalizację o godz. 16, a w niedzielę godzinę wcześniej. Te dwa dni będą już pełne fantastycznych finałów – dodał Wolsztyński.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem