Tokio: Julia Kowalczyk brązową medalistką mistrzostw świata w judo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 15:45
Julia Kowalczyk (kat. 57 kg) zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w judo, które odbywają się w Tokio. Polka wygrała przez ippon z Bułgarką Iweliną Iliewą. We wtorek reprezentantka Polski triumfowała w pięciu z sześciu walk.
Audio
  • Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976) i były trener Julii w klubie KS Polonia Rybnik - Marian Tałaj chwali występ Polki (IAR)
Polka Julia Kowalczyk (druga od prawej) na podium mistrzostw świata w judo, które odbywają się w Tokio Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
  • Ostatni medal mistrzostw globu dla Polski wywalczyła Agata Ozdoba-Błach (63 kg) - brąz dwa lata temu w Budapeszcie
  • To pierwszy medal Polaków na mistrzostwach w Japonii
  • W środę walczyć będą Ozdoba-Błach i Karolina Tałach-Gast (kat. 63 kg), a także Szwarnowiecki i Sebastian Marcinkiewicz (81 kg)

W nagrodę otrzymała osiem tysięcy dolarów (dla zawodniczki 6400, dla trenera 1600) i 1000 punktów do rankingu olimpijskiego.

Wcześniej zawodniczka Polonii Rybnik pokonała Lam Nok Yeung z Hongkongu, Serbkę Maricę Perisic i Izraelkę Timnę Nelson Levy oraz w pojedynku repesażowym mistrzynię Europy Rosjankę Darię Meżecką. Przegrała tylko w ćwierćfinale, zresztą w pechowych okolicznościach, z broniącą tytułu Tsukasą Yoshidą.

Kowalczyk była bliska sprawienia sensacji, bowiem na 18 sekund przed końcem zdobyła waza-ari. Japonka szybko zdołała jednak odrobić straty, a w dogrywce założyła skuteczne trzymanie. W dorobku Yoshidy były już złoto MŚ 2018 i srebro z 2017.

W finale w Tokio przegrała z Kanadyjką Christą Deguchi, która wcześniej startowała w ekipie narodowej Kraju Kwitnącej Wiśni (jej rodzice pochodzą z Japonii i Kanady).

Na najniższym stopniu podium, obok Kowalczyk, stanęła Brazylijka Rafaela Silva, mistrzyni igrzysk w Rio de Janeiro oraz była mistrzyni i wicemistrzyni globu. Rybniczanka wygrała z nią kilka miesięcy temu podczas Grand Prix w Turcji, zakończonego pierwszą lokatą Polki.

Poprzedni medal mistrzostw globu dla Polski wywalczyła Agata Ozdoba-Błach (63 kg) - brąz przed dwoma laty w Budapeszcie. Rok temu w Baku piąte miejsce zajął Damian Szwarnowiecki (81 kg).

W 1/16 finału odpadli we wtorek Anna Borowska (57 kg) i Wiktor Mrówczyński (73 kg). Wygrali, odpowiednio, jedną i dwie walki.

Wśród mężczyzn w tej kategorii triumfował Japończyk Shohei Ono, który po raz trzeci zdobył złoto MŚ. Wygrywał w latach nieparzystych, w 2013 i 2015 roku (nie startował w 2017), zaś po mistrzostwo olimpijskie sięgnął w 2016.

W środę walczyć będą Ozdoba-Błach i Karolina Tałach-Gast (kat. 63 kg), a także Szwarnowiecki i Sebastian Marcinkiewicz (81 kg).

Zobacz więcej na temat: judo Sporty walki SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Polska judoczka lepsza od mistrzyni olimpijskiej. "Jeszcze do mnie nie dociera, że wygrałam turniej"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:59
- Jeszcze do mnie nie dociera, że wygrałam - powiedziała w "Trzeciej Stronie Medalu" polska judoczka Julia Kowalczyk, która zwyciężyła w prestiżowych zawodach Grand Prix w tureckiej Antalyi.