Ogłoszono kalendarz żużlowego Grand Prix 2020. Debiut Rosji

2019-11-03, 12:30

Ogłoszono kalendarz żużlowego Grand Prix 2020. Debiut Rosji
Rywalizacja żużlowców podczas cyklu Grand Prix . Foto: Shutterstock.com/Stefan Holm

Na cykl żużlowego Grand Prix 2020 będzie się składać dziesięć turniejów. Rywalizację o tytuł indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu rozpocznie się i zakończy w Polsce. Nowym miejscem jednej z rund jest rosyjskie Togliatti.

  • Sezon rozpocznie się w Warszawie, a zakończy w Toruniu
  • Trzy rundy w sezonie 2020 odbędą się w Polsce 
  • Aktualnym indywidualnym mistrzem świata jest Bartosz Zmarzlik


Organizatorzy cyklu GP poinformowali wcześniej, jakie zmiany w punktacji i kwalifikacjach czekają zawodników od nowego sezonu, a w niedzielę ogłosili kalendarz. Do grona organizatorów postanowiono włączyć Rosję. Jeden z przyszłorocznych turniejów odbędzie się w Togliatti, gdzie w minionym sezonie rozegrano finał drużynowych MŚ w nowej formule i pod nową nazwą „Speedway of Nations”.

To właśnie wysoko oceniona organizacja tych zawodów spowodowała, że Rosjanie będą mieli rundę także w cyklu indywidualnym. Duża zasługa liderów Sbornej Emila Sajfutdinowa, Artioma Łaguty i Gleba Czugunowa, którzy w „drużynówce” w finale pokonali biało-czerwonych.

Powiązany Artykuł

Żużel 1200F.jpg
Rewolucja w walce o tytuł mistrza świata na żużlu

Cykl Grand Prix w sezonie 2020 liczył będzie ponownie 10 rund, z których aż trzy rozegrane zostaną w Polsce. Tradycją staje się też to, iż mistrzostwa rozpoczynają się i kończą w kraju nad Wisłą. Inauguracja po raz kolejny odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, tym razem 16 maja. Potem żużlowcy przeniosą się to niemieckiego Teterow (30 maja), gdzie turniej zyska wyjątkową oprawę za sprawą setnego wydarzenia rangi mistrzowskiej na tym obiekcie oraz 90-lecia jego istnienia.


Dalej walka o miano najlepszego żużlowca globu przeniesie się do Pragi (13 czerwca), gdzie zawody tej rangi odbędą się 24. rok z rzędu. Pierwszy raz Grand Prix Czech odbyła się w 1997 roku.

Kolejnymi arenami będą Cardiff (18 lipca) i szwedzkie Hallstavik (25 lipca), a 1 sierpnia żużlowcy pojawią się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. To właśnie tu w 2019 roku zwyciężył późniejszy indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik.

Sierpień będzie obfitował w walkę o indywidualne trofeum, gdyż w tym miesiącu odbędą się jeszcze dwie rundy: GP Skandynawii w Malilli (15.8) oraz w Togliatti (29.8). Przedostatnia runda to wrześniowe duńskie Vojens (12.9), a cykl zamknie ponownie toruńska Motoarena 3 października.


Cykl GP w formie co najmniej kilku rund, na początku było ich sześć, odbywa się od 1995 roku, a więc w 2020 roku będzie to jego 26. edycja.

Powiązany Artykuł

F1 2021 1200F.jpg
Nowy wymiar Formuły 1. Przedstawiono regulacje na sezon 2021

Właściciele praw do organizacji żużlowych indywidualnych mistrzostw świata zdecydowali się wrócić do wcześniejszego rozwiązania, jakim jest przyznawanie konkretnych punktów w zależności od zajętego miejsca w każdej z rund Grand Prix. Różnicą do wcześniejszego systemu będzie jednak to, iż punkty otrzymają wszyscy zawodnicy, a więc także z miejsc 5-16. Wcześniej system nagradzał tylko najlepszą czwórkę.

- Cieszymy się, że do kalendarza SGP dołączyła Rosja i świetny tor w Togliatti. Miasto i klub pokazały podczas tegorocznego finału Speedway of Nations jakimi wspaniałymi są gospodarzami, więc nie było lepszego czasu, by dołączyli do grona organizatorów czempionatu indywidualnego. Jesteśmy zadowoleni także z tego faktu, że aż dziewięć miejsc, w których gościliśmy w 2019 roku, ponownie przyjmie żużlowców walczących o tytuł. Gdy dodamy do tego 20 lat turniejów Grand Prix w Cardiff, 24 lata w Pradze i setne wydarzenie w Teterow, jestem pewien, że w 2020 roku czeka nas wiele wyjątkowych żużlowych nocy - powiedział na stronie internetowej cyklu dyrektor zarządzający właściciela praw do Grand Prix Steve Gould.

(mb)

Polecane

Wróć do strony głównej