Ekstraklasa: trzy punkty Cracovii na koniec kolejki. "Pasy" wskoczyły na podium

2019-11-25, 20:32

Piłkarze Cracovii mają powody do radości . Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Cracovia pokonała na własnym boisku Zagłębie Lubin 2:0 (0:0) w meczu kończącym 16. kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy. Gole dla zwycięzców zdobyli w drugiej połowie David Jablonsky oraz Diego Ferraresso. Wygrana pozwoliła "Pasom" awansować na drugie miejsce w tabeli.

• Ostatni mecz 16. kolejki zakończył się wygraną gospodarzy
  • Poziom spotkania nie zachwycił
  • Obie drużyny nie stworzyły sobie zbyt wielu okazji bramkowych

Złudny początek

Początek meczu zapowiadał ciekawe widowisko. Najpierw zaatakowali lubinianie, jednak szybko inicjatywę przejęli gospodarze. W czwartej minucie minimalnie niecelnie uderzył Mateusz Wdowiak. Cztery minuty później strzałem z dystansu odpowiedział Jakub Tosik, jednak Michal Peskovic zdołał zatrzymać to uderzenie.

Do przerwy bez goli

W kolejnych minutach na boisku było jednak mniej ciekawie. Mimo to, w 21. minucie na prowadzenie powinni wyjść goście. Alan Czerwiński dograł do Damjana Bohara, ale Słoweniec uderzył niecelnie. To była najlepsza okazja do zdobycia bramki w całej pierwszej połowie. W końcówce tej części gry niecelnie strzelał jeszcze Wdowiak. Ostatecznie piłkarze zeszli na przerwę przy bezbramkowym remisie.

"Pasy" atakują

Drugą połowę lepiej zaczęli krakowianie. To podopieczni Michała Probierza byli aktywniejsi. W 49. minucie zza pola karnego strzelał Sergiu Hanca. Uderzenie Rumuna było jednak niecelne. Dziewięć minut później kolejny raz bramkarza gości niepokoił Wdowiak, jednak Konrad Ferenc znowu nie musiał interweniować.

W 59. minucie "Pasy" powinny wyjść jednak na prowadzenie. Cornel Rapa dośrodkował z prawej strony, a Michał Helik uderzył piłkę głową. Futbolówka zatrzymała się jednak na słupku. Przewaga gospodarzy była coraz wyraźniejsza, a podopieczni Martina Seveli ograniczali się do kontr. W 71. minucie źle rozegrali taką akcję i Filip Starzyński łatwo stracił piłkę.

Wygrana w kwadrans

Niebawem "Miedziowi" przegrywali. W 75. minucie kolejne dośrodkowanie Rapy przyniosło efekt. David Jablonsky był skuteczniejszy niż wcześniej Helik i strzałem głową pokonał Ferenca. Bramka wcale nie zmieniła obrazu gry. Przeciwnie, to "Pasy" były bliżej podwyższenia wyniku niż rywale wyrównania.

W 86. minucie Forenc poradził sobie ze strzałem Wdowiaka z ostrego kąta, ale w doliczonym czasie gry po raz kolejny musiał wyjmować piłkę z siatki. "Pasy" wzorowo przeprowadziły kontratak, po którym formalności dokonał Diego Ferraresso, który zaledwie kilka minut wcześniej zmienił Wdowiaka.

Gonią lidera

Wygrana pozwoliła krakowianom awansować na drugie miejsce w tabeli. "Pasy" zgromadziły 30 punktów i o jeden ustępują liderującej Pogoni Szczecin. Zagłębie (19 pkt) jest sklasyfikowane na dziesiątej pozycji.

Cracovia Kraków – KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (0:0).

Bramki: 1:0 David Jablonsky (75-głową), 2:0 Diego Ferraresso (90+3).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Lubomir Guldan.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 7 246.

Cracovia Kraków: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Kamil Pestka - Milan Dimun, Janusz Gol – Mateusz Wdowiak (89. Diego Ferraresso), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca - Rafael Lopes (86. Filip Piszczek).

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Bartosz Slisz (84. Asmir Suljić), Jakub Tosik - Sasa Zivec (76. Patryk Szysz), Filip Starzyński, Damjan Bohar - Bartosz Białek.

Wyniki meczów 16. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-11-22:

Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0 (1:0)
Górnik Zabrze - Wisła Płock 2:2 (1:2)
2019-11-23:
Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 3:1 (1:0)
Lechia Gdańsk - ŁKS Łódź 3:1 (2:1)
Korona Kielce - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)
2019-11-24:
Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:1 (1:1)
Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 2:0 (0:0)
2019-11-25:
Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Wisła Kraków 16 3 2 11 15-28 11 -13
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze