Siatkówka: pewne zwycięstwo na inaugurację. Udany start Jastrzębskiego Węgla

2019-12-11, 19:49

Radość siatkarzy drużyny Jastrzębski Węgiel . Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali we własnej hali turecki Halkbank Ankara 3:0 (25:17, 25:17, 25:21) w swoim pierwszym grupowym meczu Ligi Mistrzów. Była to kolejna wygrana pod wodzą nowego szkoleniowca, Slobodana Kovaca.

Na początku na nieznaczne prowadzenie wyszli goście, jednak potem świetna seria zagrywek Christiana Fromma doprowadziła do stanu 7:4. Przewaga gospodarzy stale rosła, dobrze funkcjonował blok i zagrywka, w ataku punktowali Vigrass czy Fornal. Dzięki temu polski zespół miał w pewnym momencie dwa razy więcej punktów od rywali (16:8). Siatkarze z Ankary nie byli w stanie zmniejszyć strat, a set zakończył się wynikiem 25:17.

Druga partia zaczęła się po myśli Jastrzębskiego Węgla, który wyszedł na prowadzenie 3:0. Nadal świetnie serwował i atakował Fromm, dobrze funkcjonował też środek. Nieliczne udane akcje Metina Toya czy Efe Bayrama nie napsuły jednak krwi podopiecznym Slobodana Kovaca. Gdy trener Taner Atik poprosił o czas, jego zawodnicy przegrywali już 15:9. Podziałała ona motywująco, gdyż zmniejszyli stratę do trzech punktów (17:14). Po chwili sytuacja wróciła do stanu poprzedniego – Fromm i spółka punktowali, a ich przeciwnicy pełnili rolę statystów. Drugi set zakończył się tak samo, jak pierwszy – 25:17.

Po przerwie mecz się wyrównał, a ekipa z PlusLigi nie potrafiła zdobyć wyraźnego prowadzenia. Stało się to dopiero, gdy Jastrzębski Węgiel po serii zagrywek Vigrassa doprowadził do stanu 13:9. Gracze z Turcji w pewnym momencie wrócili do gry dzięki atakom Toya i akcjom blokiem i zmniejszyli stratę do stanu 18:15, jednak było to wszystko, na co było ich stać. Kluczowe było sprawdzenie decyzji sędziego przy stanie 20:15, które zakończyło się przyznaniem punktu klubowi z Jastrzębia Zdroju. Goście wybronili jeszcze trzy piłki meczowe, a trener Kovac poprosił o czas. Chwilę później mecz zakończył Michał Szałacha.

Turcy zaczęli udział w LM od porażki we własnej hali z belgijskim Greenyard Maaseik 2:3. W grupie C gra też rosyjski Zenit Kazań. Jastrzębianie w kolejnym spotkaniu podejmą 19 grudnia Belgów.

Jastrzębski Węgiel : Halkbank Ankara 3:0 (25:17, 25:17, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Jakub Bucki, Tomasz Fornal, Christian Fromm, Michał Szalacha, Graham Vigrass – Jakub Popiwczak (libero) oraz Dawid Konarski, Dawid Gruszczyński, Piotr Hain, Dominik Depowski.

Halkbank: Georgi Seganow, Furkan Aydin, Dmitrij Bahov, Hakki Capkinoglu, Gokhan Gokgoz, Metin Toy – Hasan Yesilbudak (libero) oraz Volkan Done, Efe Bayram, Abdullah Cam, Orcun Ergun,

Sedziowali: Igor Schimpl (Słowacja), Peter Szabo (Węgry).