MŚJ w narciarstwie klasycznym: historyczny medal Izabeli Marcisz. Polka lepsza od Justyny Kowalczyk

2020-03-04, 13:05

Izabela Marcisz . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Biegaczka narciarska Izabela Marcisz zdobyła swój trzeci medal podczas mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które odbywają się w niemieckim Oberwiesenthal. Polka zajęła drugie miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. Wcześniej 19-latka wywalczyła srebro w sprincie oraz brąz w rywalizacji na 5 km.

• Bieg pewnie wygrała Norweżka Helene Marie Fossesholm, a za jej plecami rozegrała się walka o srebro
  • Ostatecznie zwycięsko wyszła z niej Marcisz, która jest pierwszą w historii polskich biegów multumedalistką MŚ juniorów

Norweska dominatorka

W środę, tak jak na 5 km, najszybciej pobiegła Helene Marie Fossesholm. Norweżka była zdecydowanie poza zasięgiem rywalek i już na drugim kilometrze wyraźnie oderwała się od reszty zawodniczek.

Za nią podążała kilkunastoosobowa grupa, która systematycznie topniała. Marcisz ostatecznie była wolniejsza od triumfatorki o 1.09,3. Trzecie miejsce zajęła Szwajcarka Siri Wigger - 1.10,6 straty.

23. miejsce zajęła Monika Skinder - 2.54,1, 42. Magdalena Kobielusz - 4.02,8, a 45. Karolina Kukuczka - 4.11,9.

Lepsza od Kowalczyk

19-letnia Marcisz jest pierwszą w historii polskich biegów narciarskich multimedalistką mistrzostw świata juniorów. Tylko raz na podium zawodów tej rangi stanęła Justyna Kowalczyk, która 17 lat temu była druga w sprincie w szwedzkiej miejscowości Solleftea.

Od blisko dwóch lat trenerem kobiecej kadry jest Aleksander Wierietielny - były szkoleniowiec Kowalczyk, która teraz jest jego asystentką.