Liga Narodów: Portugalia - Francja. Mistrz świata lepszy od mistrza Europy, kto w Final Four?

2020-11-14, 23:35

Francuzi cieszą się z gola N'Golo Kante (pierwszy z lewej). Foto: PAP/EPA/MANUEL DE ALMEIDA

Reprezentacja Portugalii przegrała u siebie z Francą 0:1 (0:0) w meczu piątej kolejki grupy A3 piłkarskiej Ligi Narodów. Gola na wagę wygranej gości zdobył N'Golo Kante. Zwycięstwo zapewniło mistrzom świata triumf w grupie i awans do Final Four rozgrywek.

• Francuzi mają o trzy punkty więcej od Portugalii oraz korzystny bilans bezpośrednich spotkań na kolejkę przed końcem rywalizacji
  • Porażka ekipy z południa Europy oznacza, iż Portugalczycy nie obronią trofeum
  • To właśnie Cristiano Ronaldo i spółka wygrali Ligę Narodów w jej pierwszej edycji w 2019 roku

Liga Narodów: bez trenera i gwiazd. Włosi osłabieni przed meczem z Polską

Mecz mistrza Europy z mistrzem świata zapowiadał się jako hit piątej serii spotkań Ligi Narodów. Goście przystąpili do meczu z Portugalią osłabieni brakiem m.in. Kyliana Mbappe. Gwiazdor PSG nabawił się kontuzji uda.

Rui Patricio w transie

Mecz w Lizbonie lepiej rozpoczęli gospodarze. Już w szóstej minucie bliski wpisania się na listę strzelców był Cristiano Ronaldo. Hugo Lloris zdołał jednak odbić silny strzał „CR7”.

„Trójkolorowi”, którzy w środę sensacyjnie przegrali w meczu towarzyskim z Finami (0:2), szybko przejęli inicjatywę. Dwukrotnie gospodarzy ratować musiał Rui Patricio.

W dziewiątej minucie Kingsley Coman zakręcił w polu karnym Raphaelem Guerreiro i mocno uderzył. Golkiper Wolverhampton odbił jednak piłkę na rzut rożny.

Dwie minuty później Antoine Griezmann wypuścił w polu karnym Anthony’ego Martiala, lecz portugalski bramkarz dobrze interweniował w sytuacji sam na sam. W szesnastej minucie Griezmann dośrodkowywał z kolei z rzutu rożnego, jednak strzał głową Adriena Rabiota poszybował obok słupka.

Nieskuteczni Francuzi

Portugalczycy się odgryzali. W 20. minucie z dystansu po ziemi kopnął Bruno Fernandes, ale Lloris nie miał problemów z interwencją. Cztery minuty później, po faulu Benjamina Pavarda na Fernandesie, dobrą okazję z rzutu wolnego miał Ronaldo, lecz gwiazdor Juventusu uderzył w mur.

Mecz toczył się w szybkim tempie, choć aktywniejsi byli Francuzi. W 27. minucie w pole karne gospodarzy wpadł Martial, po którego uderzeniu piłka zatrzymała się jednak tylko na bocznej siatce.

Reprezentacja Polski wolna od koronawirusa. "Kolejne dobre informacje"

Po pół godzinie gry goście powinni prowadzić. Świetnie rozegrali rzut wolny. Griezmann wrzucił w kierunku Raphaela Varane’a, ten wycofał do Rabiota, a pomocnik Juventusu dość przypadkowo zgrał do Martiala. Francuski napastnik uderzył głową, lecz piłka zatrzymała się na poprzeczce.

Do przerwy bez goli

Portugalczycy próbowali, ale nie umieli zaskoczyć gości. Francuzi byli konkretniejsi, lecz powstrzymywał ich Patricio. W 41. minucie Lucas Hernandez dośrodkował z lewej strony w kierunku Martiala. Francuz zdołał uderzyć na wślizgu, jednak znowu trafił w bramkarza gospodarzy.

W ostatniej minucie pierwszej połowy z rzutu wolnego dośrodkował Bernardo Silva. Cristiano Ronaldo wzbił się w powietrze, uderzył głową, lecz piłka wylądowała nad bramką.

Na przerwę drużyny zeszły więc przy bezbramkowym remisie, choć to goście byli dużo groźniejszą drużyną.

Bramkarz wreszcie skapitulował

Kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry Varane ostro sfaulował Joao Felixa i niemiecki sędzia Tobias Stieler podyktował rzut wolny dla podopiecznych Fernando Santosa z lewej strony. Ronaldo mocno uderzył, lecz piłka minęła słupek francuskiej bramki. W 49. minucie Lloris bez kłopotów złapał natomiast futbolówkę po lekkim strzale Bernardo Silvy.

"Trójkolorowi" po raz pierwszy groźniej zaatakowali w 53. minucie i wtedy objęli prowadzenie. Rui Patricio poradził sobie jeszcze ze uderzeniem Rabiota, jednak do odbitej przez niego piłki dobiegł N'Golo Kante.

Pomocnik Chelsea ubiegł Guerreiro i wyprowadził podopiecznych Didiera Deschampsa na upragnione prowadzenie!

Francuzi chcieli pójść za ciosem. W 55. minucie Griezmann kopnął obok bramki, a kilkadziesiąt sekund później Rabiot dośrodkował do Paula Pogby, lecz pomocnik nieczysto uderzył piłkę, która wylądowała w rękach Patricio.

Mistrzowie Europy nie mieli w planie się poddać i po godzinie gry mogli wyrównać. Lloris odbił mocny strzał Guerreiro zza pola karnego. Piłka trafiła do Bernardo Silvy, a ten błyskawicznie dośrodkował na głowę Jose Fonte.

Po strzale stopera piłka zatrzymała się jednak na słupku, a kolejna dobitka, tym razem w wykonaniu Felixa, została zablokowana!

Zmiany nie pomogły

Fernando Santos reagował na boiskowe wydarzenia. Portugalski selekcjoner wprowadził na boisko m.in. robiącego furorę w Liverpoolu Diogo Jotę. Długo nie wpływało to jednak na przebieg wydarzeń na murawie. Jota był aktywny, ale przegrywał pojedynki z Varane'm czy z Kante.

Goście skupiali się na defensywie, a Portugalczycy na kolejną świetną okazję do wyrównania musieli czekać aż do 75. minuty. Wówczas Ronaldo odegrał do kolejnego zmiennika Joao Moutinho, a doświadczony pomocnik potężnie uderzył na bramkę. Lloris kapitalnie obronił jednak ten strzał z dystansu.

W 77. minucie Ronaldo wyskoczył wyżej od Presnela Kimpembe i zdołał uderzyć piłkę głową, lecz zrobił to niecelnie. Trzy minuty później francuscy obrońcy zablokowali Moutinho.

Trzeci z portugalskich rezerwowych - Francisco Trincao miał swoją okazję w 84. minucie, ale strzelił nad poprzeczką. Minuty mijały, a szanse gospodarzy na doprowadzenie do remisu malały.

Mistrzowie świata w Final Four

Arbiter doliczył do drugiej połowy cztery minuty, jednak ataki Portugalii nie przyniosły żadnego rezultatu. Wygrana zapewniła Francuzom awans do przyszłorocznego Final Four.

Podopieczni Didiera Deschampsa na kolejkę przed końcem fazy zasadniczej mają 13 punktów w tabeli grupy A3, o trzy więcej od Portugalii, która w 2019 roku wygrała pierwszą edycję tych rozgrywek.

"Trójkolorowi" mają też korzystny bilans meczów bezpośrednich (w Paryżu padł remis 0:0 - przyp. red.), więc nie ma nawet teoretycznej możliwości, aby drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wyprzedziła ich w tabeli.

sergio ramos 1200 free .jpg
Liga Narodów: Sergio Ramos pobije rekord Europy Buffona? "On nigdy nawet się nie przeziębił"

Mieszane uczucia Ramosa

Na innych boiskach uwagę zwraca wyczyn Sergio Ramosa. Spotkanie ze Szwajcarią przejdzie do historii, ponieważ Hiszpan pobił rekord Włocha Gianluigiego Buffona pod względem liczby występów w piłkarskiej reprezentacji w Europie. Obrońca Realu Madryt zagrał po raz 177. w barwach narodowych.

Sam zawodnik tego spotkania dobrze wspominać nie będzie. Nie tylko jego drużyna zremisowała z niżej notowaną Szwajcarią, ale i on sam nie wykorzystał dwóch rzutów karnych. Najpierw w 57., potem w 80. minucie. Remis oznacza, że Hiszpanie w tabeli grupy A4 spadli na drugie miejsce.

Tracą punkt do Niemców, którzy pokonali u siebie Ukrainę 3:1. Ten mecz był z kolei szczególny dla Manuela Neuera. Niemiecki bramkarz zagrał 95. spotkanie w narodowych barwach.

Zrównał się tym samym z grającym na tej samej pozycji słynnym Seppem Maierem, który w latach 1966-79 rozegrał tyle samo spotkań w reprezentacyjnej koszulce.