Życie po sporcie. Olga Cygan zdobywała wicemistrzostwo Europy. Teraz jest rzeźbiarką
Dwukrotna wicemistrzyni Europy w szpadzie Olga Cygan była następnym gościem cyklu „Życie po sporcie” w audycji „Przy Muzyce o Sporcie” w Programie 1 Polskiego Radia. Pani Olga od kilku lat realizuje się jako… rzeźbiarka, a o swojej życiowej drodze opowiedziała Andrzejowi Grabowskiemu.
2021-02-04, 17:24
W 2000 roku – tuż po 20. urodzinach Olga Cygan została wicemistrzynią Europy. Pięć lat później znów sięgnęła po srebro mistrzostw Europy – tym razem wraz z koleżankami w drużynie. Jednak niedługo później zakończyła karierę. Potem działała m.in. w redakcji sportowej Telewizji Polskiej i Polskim Związku Szermierczym. Na rzeźbiarstwo zdecydowała się dość późno, a warszawską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła przed czterema laty, mając 37 „wiosen”.
- Kiedy kończyłam ze sportem, miałam 27 lat i właściwie zaczynałam jako kompletny nowicjusz w innym życiu. Tak zresztą jest z każdym sportowcem. Myślę, że szczególnie trudno jest kobietom – dlatego, że to jest na ogół czas, kiedy zakładają rodziny. I tu znów jest taki moment kiedy jakiś rozwój własny, zawodowy, szukanie takiej drogi by dotrzeć do jakichś własnych sposobów na życie jest też zatrzymany. Po bardzo długich namysłach, wszystko wracało do tego punktu, że chcę tworzyć w przestrzeni i chcę do tego używać swoich własnych rąk, ale naprawdę wcześniej nie miałam z tym kontaktu. Nie rozwijałam się w tę stronę i szukałam kompletnie po omacku. Zawsze miałam jakąś tam łatwość, chęć, upodobanie, żeby przygotowywać obiekty przestrzenne czy prace plastyczne, ale to było absolutnie amatorskie i zupełnie bez żadnego prowadzenia, uczenia się. Na początku to była myśl z kategorii zupełnie niemożliwych, ale być może należy za takimi podążać. W moim przypadku tak się udało - mówi Olga Cygan, która wyższe wykształcenie zdobyła już kilkanaście lat wcześniej, kończąc polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
W rozmowie z Andrzejem Grabowskim zdradziła m.in. czemu tak wcześnie zakończyła sportową karierę, co łączy sport i sztukę, czemu uprawia też inne formy sztuki, dlaczego w swej sztuce często opowiada o sporcie, która rzeźba ma dla niej największe znaczenie. Opowiedziała też chociażby o rzeźbieniu medali, estetyce - której - jej zdaniem - wciąż brakuje w sporcie, czy o pędzie do nauki pozwalającym niemal jednocześnie trenować i zdawać egzaminy w innych częściach kraju.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Olgą Cygan.
Posłuchaj
REKLAMA
REKLAMA