Speedway of Nations: Polacy nie dali szans rywalom. Pewny awans do finału

2021-09-17, 21:32

Bartosz Zmarzlik . Foto: PAP/EPA/Stefan Jerrevang

Polscy żużlowcy zwyciężyli w łotewskim Daugavpils w półfinale Speedway of Nations i awansowali do turnieju finałowego, który w dniach 16-17 października odbędzie się w Manchestrze. Drudzy byli Szwedzi, a trzecie miejsce, także premiowane awansem, wywalczyli Duńczycy.

• Polacy wygrali wszystkie sześć pojedynków, z czego trzy podwójnie
  • Finał tegorocznej edycji odbędzie się w Manchesterze

PGE Ekstraliga: Tai Woffinden zostaje w Betard Sparcie Wrocław do 2024 roku

Polska dominacja

W polskim zespole wystąpili Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera, a skład uzupełnił Jakub Miśkowiak jako zawodnik młodzieżowy, który zgodnie z regulaminem przynajmniej raz musi pojawić się na torze.

Biało-Czerwoni wygrali wszystkie swoje starty, z czego trzy podwójnie (7:2). Zdobyli łącznie 37 punktów, a najlepszy z Polaków Bartosz Zmarzlik zapisał ich 21 na swoje konto.

Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju był jednak Szwed Fredrik Lindgren, który dla swojej reprezentacji zdobył komplet 23 pkt. Wraz z Pontusem Aspgrenem i Philipem Hoellstroem-Bangsem zdobyli w sumie 34 "oczka", zajmując drugą lokatę.

Duńczycy potrzebowali barażu

Bezpośredni awans do finału, który rozegrany zostanie w Manchestrze, wywalczyły dwa najlepsze po fazie zasadniczej zespoły. Trzecia i czwarta drużyna o prawo udziału w nim zmierzyły się w dodatkowym wyścigu. W barażu pojechali Duńczycy i Amerykanie.

Emocji nie brakowało, ale ostatecznie, po walce głównie z torem, pewne zwycięstwo odnieśli Duńczycy, uzupełniając stawkę finalistów tegorocznego Speedway of Nations.

- Cieszymy się, że plan wykonany został do końca, choć trzeba sobie powiedzieć, że wygrana dziś nie przyszła łatwo. Tor był bardzo wymagający i mogło na nim zdarzyć się wiele niespodzianek. Sami także się pomyliliśmy w jednym ze startów. Niepotrzebnie na bieg ze Szwedami zmieniliśmy ustawienia, ale potem wróciliśmy do wcześniejszych i udało się awansować z pierwszego miejsca – powiedział po zawodach Bartosz Zmarzlik.

W drugim półfinale, który odbędzie się w sobotę także w Daugavpils, rywalizować będą Włosi, Australijczycy, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze, Niemcy oraz Francuzi.

Pewni udziału w finale są jego gospodarze - Brytyjczycy.